Digitální Česko 2.0 má prospět podnikání a zaměstnanosti

Česká republika bude mít novou strategii pro rozvoj elektronických komunikací, pokud dnes (20. března) vláda schválí materiál z dílny MPO pod názvem Digitální Česko verze 2.0: Cesta k digitální ekonomice. Má podpořit rozvoj vysokorychlostního internetu, kybernetickou bezpečnost nebo digitální gramotnost. Odborníci ale upozorňují, že je nutné zaměřit se na důslednou realizaci.
Internet
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ddpavumba

Vláda by dnes mohla schválit novou strategii pro rozvoj elektronických komunikací. Dokument Digitální Česko verze 2.0 připravilo minulý rok ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Strategie navazuje na podobný materiál z roku 2011, který se setkal s neúspěchem. Podle zástupců firem z oboru ICT to bylo především proto, že řada jeho cílů nebyla realizovatelná (EurActiv 9.10.2012).

Cílem nové státní politiky je usnadnit budování infrastruktury pro vysokorychlostní přístup k internetu, ať už se jedná o mobilní sítě nové generace nebo pevné optické sítě, a celkově posílit roli internetu jako klíčového pilíře digitální ekonomiky.

Do roku 2020 by tak měli mít všichni obyvatelé Česka přístup k vysokorychlostnímu internetu s rychlostí 30 Mbit/s a minimálně polovina domácností by měla mít internet s rychlostí 100 Mbit/s. To je také v souladu s hlavním cílem Digitální agendy pro Evropu, která je jednou z vlajkových iniciativ evropské prorůstové strategie Evropa 2020

Internet by měl být dostupnější pro všechny obyvatele bez ohledu na místo bydliště nebo sociální postavení. Vláda se chce postarat také o posílení digitální gramotnosti. Lidé by také měli mít lepší přístup k informacím z veřejného sektoru. V neposlední řadě se dokument zaměřuje na posílení kybernetické bezpečnosti.

Podpora podnikání

„Vysokorychlostní přístup k internetu je součástí základní infrastruktury, stejně jako dálnice, železniční koridory nebo energetická rozvodná síť,“ píše se v tiskovém sdělení vlády. Kvalitní a rychlé připojení k internetu je prý také podmínkou pro vstup zahraničních investorů do ČR.

Pokud budou cíle nové strategie úspěšně naplňovány, povede to ke vzniku nových podnikatelských příležitostí, zvýšené potřebě pracovních míst a celkovému růstu ekonomiky, domnívá se také ICT Unie, která sdružuje firmy z oboru informačních technologií a elektronických komunikací.

„Obrovský potenciál internetové ekonomiky je u nás stále nedoceněn,“ řekl médiím prezident ICT Unie Svatoslav Novák. Právě Digitální Česko 2.0 by podle něj mělo napomoci k obratu.

„Samozřejmě podstatné je nejen přijetí tohoto strategického dokumentu vládou, ale posléze i důsledná realizace jednotlivých opatření všemi odpovědnými rezorty. Tak se bohužel v řadě případů dosud nedělo a různé přijaté strategie často zůstávaly jen ‚na papíře‘,“ dodal.

„Různých strategií už především bylo tolik, že už ani nevím, kolik jich vlastně pamatuju,“ řekl v nedávném rozhovoru pro EurActiv hlavní architekt českého e-Governmentu a digitální šampion ČR Ondřej Felix. Podle jeho názoru je v rozvoji digitální infrastruktury především důležité, aby stát podporoval přiměřenou poptávku.

REKLAMA
REKLAMA