Paříž určí scénář boje se změnou klimatu

Šance, že se na pařížské klimatické konferenci, která začíná v pondělí, svět dohodne na účinném boji se změnou klimatu, je podle diplomatů velká. Bude záležet, jak závazné a vymahatelné budou části dohody a kolik peněz na snižování emisí a adaptaci na měnící se klima dostanou chudší státy.
Ledovec
Vince Huang; zdroj: CreativeCommons.org

Přede dvěma lety se staly Filipíny symbolem následků klimatických změn. Nad souostrovím se přehnala tropická bouře Jolanda a zanechala za sebou přes šest tisíc mrtvých. Takto ničivých bouří bude kvůli oteplování planety přibývat, varovali vědci a někteří politici. V pondělí startuje v Paříži klíčová konference, z níž má vzejít celosvětová dohoda, jak klimatické změny a jejich dopady udržet ve snesitelných mezích.

Složitost nadcházejících jednání naznačují i tentokrát Filipíny. Země před konferencí spolu s dalšími 173 státy přijala dobrovolný závazek, jak bude snižovat emise a potýkat se s klimatickými změnami. Manila podle závazku hodlá do roku 2030 snížit emise o 70 procent proti stavu, kdy by žádná další protiemisní opatření nepřijala. Zároveň filipínská vláda dodává, že tento cíl splní jen s velkou finanční pomocí Západu.

Tento týden filipínský prezident Benigno Aquino v rozhovoru pro BBC paradoxně prohlásil, že země do budoucna počítá se stavbou nových uhelných elektráren, které by měly být pilířem tamní energetiky. Uhlí je přitom největším zdrojem emisí oxidu uhličitého. O bezemisních zdrojích elektřiny jeho země prý neuvažuje.

Závazný proces, ne cíle

Příklad Filipín odráží téměř všechny klíčové aspekty, které budou experti a politici v Paříži řešit. První otázkou je míra právní závaznosti nové dohody, která by měla vytvořit mechanismus pro snižování emisí. Už teď je zřejmé, že nepůjde vynutit, aby Filipíny a další státy své sliby předložené před pařížskou konferencí nakonec splnily.

Celý článek najdete na webu E15.cz.

REKLAMA
REKLAMA