Hollande by měl na dění v EU zřejmě menší vliv než Sarkozy, tvrdí průzkum

Více než polovina Francouzů si myslí, že současný prezident Nicolas Sarkozy bude mít v případě svého znovuzvolení větší šanci ovlivňovat dění v EU než jeho politický rival socialista François Hollande. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, na kterém se podílel i francouzský EurActiv.

Francie a EU
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: dan.

Podle 65 % Francouzů, kteří se zúčastnili telefonického průzkumu, na němž spolupracovala i redakce francouzského EurActivu, bude mít v případě, že bude znovu zvolen, mnohem větší vliv na bruselské politiky současný prezident Nicolas Sarkozy. O jeho vyzyvateli, socialistickém kandidátu Françoisi Hollandovi, si to totiž myslí „pouze“ 27 % oslovených.

„Takový rozdíl se dá částečně vysvětlit současným postavením Nicolase Sarkozyho, který už v minulosti mohl ukázat, jak si dokáže poradit v jednáních na evropské úrovni. To se o Françoisi Hollandovi říct nedá,“ nabízí možné vysvětlení Mark Cubista z CSA Institute, který se ještě společně s další společností Vigie2012 na průzkumu rovněž podílel.

Jako příklad lze uvést třeba francouzské předsednictví v Radě EU v roce 2008, v němž hlavní role patřila právě Sarkozymu, nebo úzká spolupráce s německou kancléřkou Angelou Merkel při řešení otázek spojených s hospodářskou krizí v Evropě.

Le Penovci jsou za Sarkozym

O větších úspěších současného prezidenta na evropské politické scéně jsou přesvědčeni zejména ti, co v prvním kole prezidentských voleb, které se konalo před deseti dny, svůj hlas odevzdali ve prospěch kandidátky krajní pravice Marine Le Pen a centristy Françoise Bayroua.

U těch, co by v prezidentském křesle nejraději viděli kandidáta krajní levice Jean-Luca Mélenchona, to už tak jednoznačné není. Pro Sarkozyho se vyslovilo 45 %, zatímco pro Hollanda 43 % oslovených.

Průzkumu, který probíhal po skončení prvního kola prezidentského klání, tedy 24. – 25. dubna, se zúčastnilo 1.004 voličů.

Jiný průzkum veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny na začátku dubna a o němž EurActiv také informoval, poukázal na to, že zahraniční novináři, diplomaté a zástupci byznysu, kteří pracují ve Francii, by jako nového prezidenta upřednostnili kandidáta socialistů Hollanda. A to i přesto, že většina z nich se domnívá, že současný šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy by vládl lépe (více EurActiv 5.4.2012).

REKLAMA

REKLAMA