Sobotka: Nevyčerpané prostředky z fondů EU se mohou do ČR vrátit jako investice

Součástí 300miliardového investičního balíčku, který slíbil příští předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na podporu unijní konkurenceschopnosti a růstu, mohou být i nevyužité peníze z evropských fondů. Po skončení summitu Evropské rady to v Bruselu prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka.
Sobotka & Ficko
český premiér Bohuslav Sobotka a slovenský ministerský předseda Robert Fico na summitu EU v Bruselu; zdroj: Evropská rada.

Evropa věří, že je její ekonomika po finanční a dluhové krizi z nejhoršího venku, přesto ale některé obavy zůstávají. Hospodářství členských zemí neroste tak rychle, jak by si mnozí přáli, a EU trápí nezaměstnanost (především mezi mladými lidmi) a nedostatečné strukturální reformy. 

Budoucí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, jehož tým komisařů byl minulý týden schválen Evropským parlamentem, proto slíbil finanční injekci v objemu 300 miliard eur (8,4 bilionu korun) na podporu pracovních míst, růstu a konkurenceschopnosti.  

„Úroveň investic v EU klesla od posledního vrcholu zaznamenaného v roce 2007 o bezmála 500 miliard eur, neboli 20 %. Čelíme nedostatku investic. Tento nedostatek musíme odstranit,“ vysvětloval Juncker minulý týden ve svém projevu před europoslanci. 

Podrobnosti o investičním balíčku by měly být známy do příštího summitu Evropské rady, který proběhne v prosinci. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky by jeho součástí mohly být i prostředky z evropských fondů, které členské státy nezvládnou v příštím roce vyčerpat. V případě České republiky by podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj mohlo jít až o 60 miliard korun. 

Nevyčerpané peníze jako součást Junckerova plánu

Premiér Sobotka po skončení bruselského summitu, který proběhl před víkendem, uvedl, že Česko se bude ještě během listopadu snažit s Evropskou komisí dojednat co nejlepší podmínky pro to, aby se objem nedočerpaných peněz co nejvíce zmenšil. K tomu mají přispět i některá opatření, které v uplynulých měsících připravil rezort pro místní rozvoj. 

S Junckerovou Komisi zároveň poběží jednání o tom, zda by se případné nevyčerpané prostředky nemohly do národních ekonomik vrátit prostřednictvím nového investičního balíčku. 

Zatím totiž není jisté, odkud chce příští šéf Komise prostředky vzít. „Shodli jsme se na tom, že by to měly být veřejné a privátní zdroje,“ řekl k tomu českým novinářům Sobotka.

Tiskovou konferenci premiéra Sobotky po skončení druhého dne summitu EU můžete shlédnout zde:

REKLAMA
REKLAMA