Podunajská strategie potřebuje společné projekty, říká EU

Podunajská strategie EU bude úspěšnější, pokud bude své cíle naplňovat pomocí společných projektů více regionů, prohlásil eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn na konferenci v bulharském Ruse. Informuje o tom bulharský partner EurActivu Dnevnik.

Podunajská strategie má rozvinout „obrovský hospodářský potenciál dunajského regionu“, řekl Němec Johannes Hahn 10. května během čtvrté konference oblasti dunajského povodí, jejímž tématem byla zmiňovaná strategie.

Podle Hahna se v současnosti využívá pouze 3-6 % dunajské dopravní kapacity. Komisař také zdůraznil, že ačkoliv již byla část financí určených na rozvoj strategie utracena, zbylé prostředky budou k dispozici až do roku 2013.

Komisař dále prohlásil, že strategie bude efektivnější, pokud se začnou plánovat projekty pro větší územní celky a ne jen pro jednotlivé regiony. Vymezil se tak vůči nekoordinovaným ad hoc projektům.

„Pokud chceme uspět, je potřeba naši pozornost zaměřit na jasné cíle. Pokud se budeme snažit vyřešit všechny předložené návrhy najednou, nikam se nedostaneme,“ dodal německý eurokomisař.

Bulharský premiér viní za ‘dunajské neúspěchy’ své předchůdce

Bulharský premiér Bojko Borissov si během svého vystoupení stěžoval na pomalý rozvoj infrastruktury na bulharském úseku Dunaje a přirovnal to k „líným vodám této řeky valícím se do Černého moře“.

Borissov ale podle svých slov vidí příčinu současných zdržení hlavně v minulosti, konkrétně v „lenosti předchozích vlád“.

Jako chybu svých předchůdců například uvedl neustále odsouvanou stavbu mostu mezi bulharským Vidinem a rumunským Calafatem, který mnozí chápou jako klíčovou součást bulharské infrastruktury.

Šéf bulharské vlády zároveň pochválil Evropskou komisi za prodloužení trvání tohoto projektu do roku 2012. Stavba mostu je podle Borissova pro Bulharsko „klíčovým úkolem“.

Představitelé bulharských regionů a místních samospráv na konferenci prezentovali na 250 projektů, ve kterých prezentovali svoje návrhy, jak by mohlo Bulharsko Podunajskou strategii přizpůsobit svým představám.

Bulharský ministr pro regionální rozvoj Rossen Plevenliev tyto příspěvky přivítal a upřesnil, že existují dva bulharsko-rumunské přeshraniční projekty, jejichž realizace je skutečně naléhavá. Jsou to most Silistra-Călăraşi a most Orjahovo–Bechet.

Johannes Hahn prohlásil, že pro regionální rozvoj dunajského povodí je v období 2007-2013 vyčleněno celkem 100 miliard euro.

V posledních letech se z nadregionálních strategií stává významná součást regionální politiky EU. V červnu 2009 Evropská komise představila strategii a akční plán pro pobaltský region. Španělské předsednictví EU pak nyní zkoumá možnosti případné Atlantské strategie.

Představitelé střední a východní Evropy prosadili Podunajskou strategii, jejíž konečná podoba má být zveřejněna na konci roku 2010. Zároveň se shodli, že nebude nutné na Podunajskou strategii vyčlenit žádné další finanční prostředky.

REKLAMA
REKLAMA