Je rozhodnuto. Monitorovací systém pro čerpání fondů EU se měnit nebude

Vláda včera dala zelenou návrhu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle nějž bude ČR až do konce současného programovacího období 2007-2013 čerpání evropských peněz kontrolovat pomocí systému, jehož tvůrce a provozovatel byl v minulosti vybrán v rozporu se zákonem. Česko tak definitivně přijde o možnost financovat systém z prostředků EU. Podle MMR je to ale levnější varianta.

Vláda včera vzala na vědomí obsah návrhu, které pro ní počátkem října připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, a tím rozhodla, že se monitorovací systém, který státní správě a Evropské komisi poskytuje informace o způsobu čerpání peněz z evropských fondů, do konce nynějšího programovacího období měnit nebude.

Podle původních plánů z června letošního roku přitom Ministerstvo pro místní rozvoj uvažovalo o tom, že do konce roku vypíše výběrové řízení na nový monitorovací systém a tím odstraní „právní vadu“, díky níž už Česká republika přišla o stovky milionů korun. Takzvaná „právní vada“ má svůj původ v roce 2001, kdy velkou veřejnou zakázku na vývoj a provoz monitorovacího systému získala v rozporu s tehdy platným zákonem firma ICL (předchůdce nynější společnosti S&T), jejímž subdodavatelem je firma Tesco SW. Obě firmy provozují systém do dneška.

Vzhledem k těmto okolnostem Evropská komise odmítla Česku proplatit náklady spojené se vznikem a provozem systému, na které by jinak mělo nárok. Náklady v řádu stovek milionů korun tak místo evropské pokladny platili prostřednictvím státního rozpočtu daňoví poplatníci v ČR. A situace se nezmění ani do budoucna.

V Akčním plánu fungování monitorovacího systému, který vláda letos v červnu zaslala Evropské komisi, se sice ještě o vypsání výběrového řízení na nový monitorovací systém hovoří, ale dokument, který včera vláda schválila s ním již nepočítá.

Z analýz, které si Ministerstvo pro místní rozvoj nechalo vypracovat totiž vyplynulo, že v tuto chvíli by se vypsání nového výběrového řízení České republice prodražilo a znamenalo by pro státní rozpočet větší náklady i za předpokladu, že by Evropská komise část nákladů spojených s vývojem nového systému proplatila. Nový systém by byl navíc k dispozici zřejmě až v roce 2012, tedy rok před koncem současného programovacího období.

Ministerstvo navíc dodává, že nynější monitorovací systém je plně funkční a nemůže tedy ohrozit čerpání evropských peněz, což v minulosti potvrdila i Evropská komise. Ministerstvo se navíc s Komisí dohodlo, že v používání současného monitorovacího systému může Česko pokračovat.

S vypsáním nového výběrového řízení do budoucna MMR nicméně počítá. V roce 2011 prý vládě hodlá předložit návrh na pořízení nového monitorovacího systému, který bude zároveň odpovídat parametrům příštího programovacího období 2014-2020.

REKLAMA
REKLAMA