Barroso: Fondy EU jsou důležité pro hospodářský růst ČR

Evropské strukturální fondy jsou důležité pro hospodářský růst České republiky a jsou přínosné pro české občany, regiony a firmy. Na dnešní (3. dubna) tiskové konferenci v Praze to po setkání s premiérem Petrem Nečasem uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
José Manuel Barroso
zdroj: Rada EU.

Kromě aktuální ekonomické situace v eurozóně, plánů na dokončení jednotného vnitřního trhu, možného zavedení daně z finančních transakcí či společného bankovního dohledu byly hlavním tématem pražského setkání předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa a českého premiéra Petra Nečase i unijní strukturální fondy. 

Podle předsedy Evropské komise musí Česká republika zapracovat na zlepšení celého systému čerpání evropských prostředků, protože právě peníze z fondů EU jsou obzvlášť důležité pro hospodářský růst země. Mohou z nich totiž těžit čeští občané, podnikatelé, ale i celé regiony, zdůraznil Barroso.  

Jak novinářům sdělil premiér Petr Nečas, konkrétní detaily týkající se aktuálních problémů čerpání evropských prostředků v současném programovém období ale s předsedou Komise neřešili. Pouze se prý shodli na tom, že je potřeba tyto potíže odstranit. 

„Chceme v této záležitosti i nadále dosáhnout efektivního a transparentního systému čerpání,“ řekl ministerský předseda.  

Sbírat zkušenosti lze podle premiérových slov i u samotného předsedy Komise Barrosa, který v letech 2002-2004 stál v čele portugalské vlády. Portugalsko je stejně jako Česká republika kohezní zemí.

Úspěšný summit

Předseda Komise José Manuel Barroso dále před novináři ocenil úspěch české delegace, kterého dosáhla na únorové Evropské radě v Bruselu. Premiérovi Petru Nečasovi a jeho týmu se zde podařilo pro Českou republiku v příštím programovém období 2014-2020 vyjednat 20,5 miliard eur, což je o 900 milionů eur více, než s čím se počítalo vloni v listopadu (EurActiv 8.2.2013 a EurActiv 11.2.2013). Zároveň se ale jedná o menší částku, než kterou může Česko vyčerpat ve stávajícím sedmiletém období.

Barroso zároveň připomněl, že stávající návrh víceleté finanční perspektivy musí ještě schválit Rada EU a Evropský parlament. Ten ale může celou situaci značně zkomplikovat, protože europoslanci se netají tím, že s návrhem podoby rozpočtu nesouhlasí. Kritizují především omezování výdajů a nedostatečnou flexibilitu rozpočtu (EurActiv 13.3.2013).

REKLAMA
REKLAMA