Turecko hrozí anexí severního Kypru

Turecko prý zvažuje připojení severního Kypru, na němž se rozkládá Severokyperská turecká republika vojensky okupovaná Ankarou od poloviny sedmdesátých let, pokud rozhovory mezi řeckými a tureckými Kypřany neskončí dohodou o znovusjednocení ostrova. Pro turecko-kyperské noviny to uvedl turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bağış.
Kypr
zdroj: CreativeCommons.org; autor: Leonid Mamchenkov

Hlavní politický představitel kyperských Řeků Dimitris Christofias a jeho protějšek, lídr kyperských Turků Derviş Eroğlu, ve vzájemných rozhovorech o znovusjednocení ostrova, k nimž vloni vyzvala Organizace spojených národů, příliš nepokročili.

Turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bağış v turecko-kyperských novinách Kibris v reakci na stav jednání řekl, že Turecko podpoří jakoukoliv dohodu, k níž se oběma stranám podaří dospět. Zároveň ale dodal, že to je pouze jedno z více možných řešení.

Jestliže se oba lídři na této variantě nedohodnou, na jednacím stole podle něj také leží „vytvoření dvou nezávislých států, nebo připojení Severokyperské turecké republiky k Turecku.“

S poslední možností by ale Ankara, která je jediným státem, jež tuto republiku rozkládající se na severním území Kypru uznává, zřejmě narazila na nesouhlas mnoha kyperských Turků. Podle lídra hlavní opoziční Turecké republikánské strany Özkana Yorgancıoğlua je proto zcela nepřijatelná.

Turecko má své jednotky na severu ostrova rozmístěné od invaze v roce 1974. Severní část Kypru, která je například vyloučená z účasti na mezinárodních sportovních utkáních nebo obchodu, je Ankarou silně dotována a například své jediné vzdušné spojení udržuje pouze s Tureckem.

Spor nabral ještě vážnějších obrátek v září loňského roku, když Kypr zahájil těžbu zemního plynu. To vedlo Turecko k vyslání námořních lodí do východního Středomoří s tvrzením, že jakýkoliv nalezený zemní plyn patří všem Kypřanům.

Rozdělený Kypr představuje také jednu z překážek pro úspěšné dokončení přístupového procesu Turecka k EU.

Turecko, frustrované nedostatečným pokrokem ve vyjednávání s Bruselem, uvedlo, že jestliže Kypr nedosáhne uspokojivé dohody do 1. července letošního roku, kdy ostrov (fakticky pouze řecká část Kypru) přebírá evropské předsednictví, pozastaví dialog až do doby, kdy se do čela Rady EU postaví jiná země, tj. na začátku roku 2013 (více viz EurActiv 19.9.2011).

REKLAMA
REKLAMA