Šok pro české diplomaty, Kanada zavedla víza

Po horečném ujišťování ministra zahraničích věcí Jana Kohouta o tom, že kanadská vláda zatím pro Čechy víza nezavede, přišla studená sprcha: potřeba jsou už od dnešního rána. Česká vláda se proti kroku Kanady ostře ohradila a chystá tvrdá protiopatření – nejradši by prosadila víza pro Kanaďany v celé Unii.
Kanada vlajka
Zdroj: CreativeCommons.org, autor: René Ehrhardt.

Souvislosti:

Spor s Kanadou o víza má dlouhou historii a stojí za to si jí krátce připomenout. Na jaře roku 1990 Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro občany Kanady a o podobném kroku se snažilo přesvědčit i své partnery na druhém břehu Atlantiku. Když se to nepodařilo, byla víza pro kanadské občany znovu zavedena (od srpna 1991).

Na jaře 1996 došlo ke vzájemnému zrušení vízových povinností, idylka však netrvala dlouho. Už během roku 1997 se řada českých občanů – v drtivé většině Romů – rozhodla požádat v Kanadě, s odkazem na rasovou diskriminaci, o azyl. Imigrantskou vlnu ještě podpořila reportáž TV Nova o „ráji na zemi“, který na Romy v Kanadě čeká.

Od října roku 1997 tedy Kanada znovu zavádí víza (Česko ji následuje v roce 2001, po vstupu do Unie v roce 2004 je ovšem musí zrušit), která po všech našich občanech požaduje až do podzimu 2007. V prvním pololetí letošního roku do Kanady směřuje více jak 1700 Čechů a na začátku července se začíná spekulovat o obnovení vízové povinnosti.

Témata:

Ještě v neděli ministr zahraničních věcí Jan Kohout chválil českou diplomacii, které velí, a tvrdil, že zavedení víz pro cestovatele do Kanady se podařilo minimálně odložit.

„Nemáme žádnou indikaci, že by nám Kanada v tuto chvíli chtěla tato víza zavést. To neznamená, že nebudou zavedena, ale všechna ta data, která byla předtím uváděna, jsou v tuto chvíli irelevantní,“ vysvětloval před dvěma dny Jan Kohout.

Včera večer nicméně přišel naprosto nečekaný zvrat: Kanada oznámila, že ode dneška zavádí vízovou povinnost. Cestovatelé, kteří do země javorového listu přijedou během prvních 48 hodin, mohou o vydání víz požádat až v Kanadě, ostatním se však jejich plány mohou řádně zkomplikovat.

Háček je totiž v tom, že kanadské velvyslanectví v Praze víza nevydává – žádat se o ně musí ve Vídní. Pokud tam nechcete cestovat osobně, na vyřízení si počkáte asi 10 až 12 dní (stačí je odevzdat na pražském velvyslanectví). V případě, že někdo odlétá například za týden, nezbývá mu nic jiného, než si udělat výlet do rakouské metropole. Ať už Češi budou o víza žádat kdekoliv, nemine je poplatek 75 kanadských dolarů (asi 1240 Kč) za jejich vyřízení (více informací o získávání víz se dočtete zde).

Kohout: Úder vrátíme

Česká vláda neodsuzuje ani tak samotné zavedení víz, jako spíš způsob, jakým kanadská vláda k tomuto kroku přistoupila. Vadí jí především fakt, že přišel náhle, nečekaně a velmi nestandardní formou.

„Informace nám byla sdělena pouze verbálně, nikoliv písemně. To považuji za bezprecedentní krok,“ řekl včera Kohout v České televizi. Dnes k tomu na tiskové konferenci dodal, že oficiální diplomatickou nótu o znovuzavedení víz dostal až 6 hodin před tím, než tato nová povinnost vstoupila v platnost.

„Máme připravenou adekvátní reakci, která je hodná úrovně vlády svébytné, dostatečně sebevědomé a demokratické země,“ naznačil už včera premiér Jan Fischer. Dnes upřesnil, že Česko zavede víza pro kanadské diplomaty a dočasně odvolá svého velvyslance. „Právní řád nám neumožňuje okamžitě zavézt víza pro všechny kanadské občany,“ dodal premiér s odkazem na závazky Česka vůči Evropské unii.

O celé situaci hodlá premiér už dnes večer či zítra ráno u příležitosti plenárního zasedání EP ve Štrasburku jednat s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem. Češi se budou snažit evropské partnery přesvědčit, aby vzali v potaz tzv. klauzuli solidarity a pohrozili Kanaďanům zavedením víz při vstupu do všech zemí Unie.

Konečným cílem samozřejmě zůstává obnovení bezvízového styku, tedy „návrat ke stavu, který byl ještě včera“, jak uvedl premiér. Než česká diplomacie dosáhne tohoto cíle, hodlá usilovat aspoň o to, aby Češi o kanadská víza mohli žádat přímo v Praze.

Premiér na tiskové konferenci uznal, že problém není jen na kanadské straně (příliš měkké podmínky pro azylanty) a ubezpečil novináře, že se jeho kabinet romskou otázkou intenzivně zabývá. „Vláda bude dbát na to, aby systematicky sledovala postavení menšin,“ řekl dnes Fischer.

Zneužíváte náš systém, říkají Kanaďané

Kanadská strana v tiskovém prohlášení zavedení víz obhajuje těmito slovy: „Od doby, kdy byla v říjnu 2007 zrušena vízová povinnost pro občany České republiky, bylo podáno českými občany téměř 3000 žádostí o přidělení statutu uprchlíka (pro srovnání: v roce 2006 jich bylo podáno pouze 5) (…) více než polovina českých žadatelů svoji žádost sama stáhne nebo neobnoví před tím, než o ní kanadská Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky finálně rozhodne. To naznačuje, že mnoho žadatelů nemusí být opravdovými uprchlíky.“

„Kromě toho, že samotný počet těchto žádostí s sebou přináší výrazné prodloužení lhůt pro projednávání všech žádostí a přináší prudký nárůst nákladů našemu uprchlickému systému, podkopává zároveň naši schopnost poskytovat včasnou ochranu těm, kteří utíkají před skutečným pronásledováním,“ uvedl kanadský ministr pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus Jason Kenney.

Další kroky:

Oficiální rozhovory s kanadskou stranou povede Jan Kohout spolu s ministrem vnitra Martinem Pecinou na přelomu srpna a září. Podle diplomatických zdrojů však není pravděpodobné, že by Kanaďané víza zrušili dřív než za rok a půl.

REKLAMA
REKLAMA