Evropa kritizuje Bělorusko za popravu údajných atentátníků z minského metra

Běloruské úřady v neděli potvrdily zprávy o popravě obou mladíků odsouzených za dubnový teroristický útok v jedné ze stranic minského metra. Ještě v sobotu, kdy média informovala pouze o popravě jednoho z údajných atentátníků, tento krok odsoudili představitelé evropských institucí i členských států EU.
Ashton
Vysoká představitelka Unie Catherine Ashton; zdroj: Evropská komise

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton ve svém sobotním (17. března) prohlášení vyzvala režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby se připojil ke globálnímu moratoriu na trest smrti.  

Šéfka unijní diplomacie tak reagovala na zprávu o popravě jednoho z dvojice mužů odsouzených za pumový útok v minském metru, při kterém loni v dubnu zahynulo 15 lidí a 160 osob bylo zraněno. Provedení popravy Ashton ostře kritizovala a vyzvala režim, aby v budoucnu trest smrti zcela zrušil. Bělorusko zůstává poslední evropskou zemí, která to dosud neučinila.

Pětadvacetiletý Vladislav Kovaljov byl podle informací, které novinářům poskytla jeho rodina, popraven v pátek. V sobotu večer pak média přinesla informaci o tom, že ve stejný den byl popraven i druhý odsouzený mladík, stejně starý Dmitrij Konovalov. Běloruské úřady informaci o popravě obou mužů potvrdily.

„Jsme informováni o závažnosti zločinu, z jakého byli oba muži obžalováni a pamatujeme na oběti i jejich pozůstalé,“ píše se v prohlášení Ashton. „Zároveň je třeba podotknout, že obžalovaní nebyli souzeni v souladu se zákonem a nebylo jim poskytnuto řádné právo na obhajobu,“ dodává.   

Také předseda Evropského parlamentu Martin Schulz Bělorusko za provedení exekuce odsoudil. Podle svých slov byl popravou „šokován“, trest smrti označil za „nevratný, krutý a hanebný“. Protože v té době ještě nebyla zveřejněna zpráva o popravě druhého muže, vyzval šéf Parlamentu, aby byl alespoň jeho život ušetřen.

Minsk kritizoval také německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který vyslovil politování nad tím, že prezident Lukašenko ignoroval výzvy, aby na trestu smrti netrval.

Spravedlivý proces?

Dubnový útok v minském metru se odehrál ve stejné době, kdy běloruská vláda přikročila k tvrdým opatřením vůči opozici. Ta na jaře minulého roku organizovala protesty proti znovuzvolení Alexandra Lukašenka, který zemi vládne již od roku 1994. Prezident útok odsoudil jako akci zahraničních i domácích nepřátel země.

Podle Lukašenka byl čin obou mužů mimořádně nebezpečný. Minulý týden proto odmítl poskytnout odsouzených milost navzdory výzvám ze strany evropských politiků i řady nevládních organizací.

Ochránci lidských práv po zveřejnění zprávy o popravách kritizovali rychlost, s jakou byl verdikt, vynesený v listopadu minulého roku, vykonán. Několik nezávislých právníků také zpochybnilo průběh soudního procesu a důkazy, které vedly k usvědčení obou mužů.   

Na to ve svém prohlášení upozornil i britský ministr pro evropské záležitosti David Lidington, který uvedl, že Británie odsuzuje teroristický útok v minském metru, který způsobil řadu obětí na lidských životech. „Na základě nezávislých zpráv ale vznikají silné obavy, že soudní proces s obžalovanými neprobíhal podle standardních pravidel spravedlnosti,“ dodal. 

REKLAMA
REKLAMA