EU bude v OSN více slyšet

EU se dočkala. Organizace spojených národů včera (3. května) rozšířila pravomoci Evropské unie ve Valném shromáždění – šéfka unijní diplomacie Catherine Ashton a stejně tak „evropský prezident“ Herman Van Rompuy budou moci od nynějška na půdě tohoto orgánu hovořit za celou EU, předkládat jejím jménem dodatky k rezolucím nebo se účastnit procedurálního hlasování.
Catherine Ashton v OSN
Catherine Ashton; zdroj: Evropská komise.

Organizace spojených národů (OSN) je mezinárodní organizací sdružující téměř všechny státy světa – v současné době má 192 členů. Charta OSN umožňuje, aby se zasedání nejvyššího orgánu organizace, Valného shromáždění (VS OSN), účastnily (ale nehlasovaly) např. i nečlenské státy nebo mezinárodní či regionální organizace. Za tímto účelem jim uděluje tzv. status pozorovatele.

Od roku 1974 má toto postavení i Evropská unie (tehdy Evropské společenství).

Včerejší hlasování ve Valném shromáždění ale znamená pro Evropskou unii, kterou v OSN dosud reprezentovala země, která zrovna předsedá Radě EU, velkou změnu.

I přesto, že rozšíření pravomocí nepřináší evropské sedmadvacítce hlasovací právo, unijní „ministryně zahraničí“ Catherine Ashton a stejně tak „prezident“ Herman Van Rompuy mohou na půdě tohoto orgánu vystupovat ve jménu všech sedmadvaceti členských států EU, podávat námitky, předkládat dodatky k rezolucím a deklaracím nebo se účastnit procedurálního hlasování.

Novinku podpořilo 180 států a žádná země se nepostavila proti. Pouze Zimbabwe a Sýrie se hlasování zdržely a zástupci dalších deseti zemí se procedury vůbec neúčastnily.

Evropská unie usiluje o rozšíření pravomocí na půdě Valného shromáždění OSN již několik let a zejména pak od doby, co její zahraniční politiku posílila Lisabonská smlouva – především tím, že zavedla vysoké posty šéfa evropské diplomacie a „prezidenta“, zřídila mohutný diplomatický sbor a přisoudila EU mezinárodní subjektivitu.

Loňský pokus se ale nezdařil poté, co jej zablokovaly některé rozvojové země, jež nesouhlasily s tím, aby EU získala privilegia, kterým se dosud netěší ani regionální organizace.

Zlom nastal ve chvíli, kdy se po mohutné lobby ze strany Unie zdá velmi pravděpodobné, že podobné pravomoci, které EU získala včera, budou přisouzeny i těmto organizacím – například Arabské lize, Africké unii či Karibskému společenství.

Podle baronky Ashton bude mít nyní Evropská unie mnohem „jasnější hlas“.

„Věřím ve spolupráci mezi Evropskou unií a Spojenými národy,“ prohlásila Catherine Ashton krátce po přijetí rezoluce VS OSN. Obě organizace budou nyní lépe čelit výzvám, které přináší současný svět, dodala.

Kladný výsledek hlasování přivítal i „evropský prezident“ Herman Van Rompuy. Podle něj potvrdil postavení Evropské unie jako globálního hráče v OSN.

REKLAMA
REKLAMA