EU a USA odsuzují zatčení bývalé ukrajinské premiérky

Brusel stejně jako Washington ostře odsoudil páteční zatčení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenko. Tu soud umístil do vazby kvůli systematickému narušování soudního přelíčení, v němž je největší oponentka současného prezidenta Janukovyče obviněna ze zneužiti svého politického postavení.
Tymošenko
Zdroj: Evropská komise.

Proces s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenko, v němž čelí obviněním prokuratury ze zneužití svého postavení, kdy měla jako ministerská předsedkyně země vmanipulovat Ukrajinu do údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu, vyhnal do ulic hlavního města Kyjeva několik stovek demonstrantů.

Poté, co ale byla v pátek Tymošenko poslána do vazby za systematické narušování průběhu procesu, při němž obvinila soudce z předpojatosti a za loutku současného prezidenta Viktora Janukovyče, soud vydal na žádost radnice zákaz podobných demonstrací do konce srpna.

Proti zatčení bývalé premiérky, která veškerá obvinění proti své osobě odmítá, se okamžitě postavily Spojené státy americké a americká ambasáda v hlavním městě Ukrajiny vyzvala tamní úřady, aby padesátiletou charismatickou političku propustily.

„Zatčení bývalé ministerské předsedkyně Tymošenko vzbudilo mezinárodní obavy ohledně dodržování zásad právního státu na Ukrajině a dále přispělo k domněnkám, že se jedná o politicky motivovaný proces,“ uvádí se na webové stránce velvyslanectví.

„Spojené státy takové obavy sdílí a naléhají, aby bylo zatření paní Tymošenko přezkoumáno a zvážilo se její okamžité propuštění,“ píše se v něm také.

V pátek se k Washingtonu přidal i Brusel. Uvěznění Tymošenko, kterou ze soudní síně vyváděla policejní eskorta, kritizovala i vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton a eurokomisař pro rozšíření a Evropskou sousedskou politiku Štefan Füle.

„EU a další mezinárodní partneři Ukrajiny opakovaně zdůrazňovali potřebu spravedlivého, transparentního a nezávislého procesu, který by zabránil tomu, aby bylo proces vnímán jako případ selektivní justice,“ řekla „evropská ministryně zahraničí“.

Soudní přelíčení s Tymošenko by mělo pokračovat i dnes. Pokud soud vznesená obvinění potvrdí, političce hrozí až deset let vězení.

V současné době mezi EU a Ukrajinou probíhají jednání o prohloubení obchodní spolupráce, na jejichž konci by mohl být jednotný trh. Dá se ale očekávat, že události ovlivní atmosféru plánovaného summitu mezi EU a Ukrajinou, který má proběhnout v prosinci letošního roku.

(EurActiv/Reuters).

REKLAMA
REKLAMA