Diplomatická mise pod vedením českého předsednictví jedná na Blízkém východě

ČR jako předsednická země EU vyslala na Blízký východ diplomatickou misi pod vedením ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jejímž cílem je umožnit přístup humanitární pomoci do pásma Gazy a především zjistit, jaké jsou možnosti znovunastolení příměří.
Schwarzenber Ferrero-Waldner
Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner, ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg; zdroj: České předsednictví.

Izrael začal s leteckými útoky na cíle v pásmu Gazy v sobotu 27. prosince v reakci na množící se raketové útoky radikálního hnutí Hamas na izraelské území. Podle odborníků již po celý minulý týden mnoho indicií ukazovalo na to, že Izrael nezůstane jen u leteckých operací, ale že dojde i k pozemní ofenzivě. Večer 3. ledna skutečně izraelské síly vstoupily do pásma Gazy.

ČR v čele EU vyslala do oblasti diplomatickou misi, kterou vede ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Spolu s ním odcestovala komisařka pro vnější vztahy a Evropskou politiku sousedství Benita Ferrero-Waldner, Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana, ministři zahraničí Francie a Švédska – Bernard Kouchner a Carl Bildt. Mezi hlavní cíle mise patří umožnit přístup humanitární pomoci do oblasti a samozřejmě monitorovat aktuální situaci a zjistit, jaké jsou možnosti znovunastolení příměří v oblasti pásma Gazy.

České předsednictví reagovalo na izraelskou pozemní ofenzivu prohlášením, které říká, že „ani právo státu na obranu nedovoluje akce, kterými trpí především civilisté“ a vyzvalo v souladu se závěry setkání ministrů zahraničí členských zemí ze 30. prosince 2008 v Paříži k nastolení příměří. Komise na návrh českého předsednictví odsouhlasila okamžité uvolnění 3 milionů eur na humanitární pomoc obyvatelům pásma Gazy postiženým vojenskými operacemi. Karel Schwarzenberg v této souvislosti uvedl: „Musíme se teď starat o to, aby se pomoc z EU k obyvatelům Gazy dostala. Aby přechody byly otevřené, aby se pomoc neztratila někde na cestě.“

Před odletem na Blízký východ Karel Schwarzenberg včera dále řekl: „Hamas katastrofu vyvolal, to je opravdu jeho vina, můžeme diskutovat o reakci izraelské, ale kdo s tím začal, to je bohužel jasné.“ Ministr zahraničí ČR také řekl, že pro mezinárodní pozici Izraele není dobré, že boje pokračují a konflikt eskaluje.

Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrrero-Waldner k tomu řekla: „Je naprosto nezbytné, aby násilí přestalo. Samozřejmě na obou stranách, jak raketové ostřelování Izraele, tak izraelské pozemní akce a bombardování.“

Diplomatická mise EU zavítá nejprve do Egypta, kde by měla být informována o stanovisku Hamasu a pak do Izraele, na palestinská území a do Jordánska. Podle armádních izraelských zdrojů pozemní operace pokračuje lépe, než se čekalo. Izraelská vojska rozdělila pásmo Gazy na dvě části a město Gaza obklíčila. Izraelský prezident Šimon Peres včera řekl, že cílem Izraele není pásmo Gazy okupovat ani zničit Hamas. Izrael na území zasažená boji nevpouští zahraniční novináře a tak přesné informace o situaci na místě dle BBC chybí. Podle OSN tvoří čtvrtinu z 250 obětí civilisté.

REKLAMA
REKLAMA