Senátoři požadují propuštění ukrajinských politických vězňů včetně Tymošenko

Český Senát na svém včerejším (16. srpna) zasedání vyzval ukrajinskou vládu, aby propustila politické vězně včetně bývalé premiérky Julije Tymošenko, která si v charkovské věznici odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomocí ústavního činitele. Senátoři se také postavili za to, aby se Tymošenko ve vězení dostalo plné lékařské péče, a to v případě potřeby i mimo území Ukrajiny.
Julije Tymošenko
zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Alexander Prokopenko.

„Senát zdůrazňuje, že v rámci zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by neměli být političtí vězni, a vyzývá Ukrajinu k jejich propuštění,“ píše se v prohlášení senátního zahraničního výboru.  

Podle horní komory českého parlamentu musí tyto země garantovat nezávislé soudnictví a spravedlivý soud a respektovat rovnost v trestním řízení. 

Ve své výzvě senátoři zmiňují tři konkrétní jména vězněných bývalých vládních představitelů, a to včetně expremiérky Julije Tymošenko. Ta si v charkovské věznici odpykává sedmiletý trest za uzavření nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu pro Ukrajinu (EurActiv 31.10.2011). 

Kvůli jejímu uvěznění, k němuž došlo vloni na podzim, se vzedmula vlna protestů, do nichž se zapojili i vysoce postavení politici, podle kterých se jedná o zpolitizovaný proces. Například německá kancléřka Angela Merkel se odmítla účastnit fotbalového šampionátu, který spolu s Polskem organizovala právě Ukrajina (EurActiv 30.4.2012). 

Senát se ve svém prohlášení také zasazuje za to, aby ukrajinské úřady bývalé premiérce umožnily plnou lékařskou péči. Ta by v případě potřeby měla probíhat i mimo vězení i hranice Ukrajiny, tedy nezávislými lékaři.

Zdravotní stav Tymošenko totiž provázejí od začátku roku komplikace. V únoru ji v charkovské věznici, která se nachází na východě země, vyšetřil tým lékařů z Kanady, Německa a Ukrajiny. O dva měsíce později byla Tymošenko kvůli nemocné páteři převezena na léčení na kliniku v Charkově. Po návratu do cely začala politička držet dvoutýdenní hladovku na protest vůči násilí, kterého se na ní údajně dopustila vězeňská služba. Bývalá politička se ve vězení podrobila i léčbě vyhřezlé ploténky.   

Senátoři se měli výzvou zabývat už v červenci, avšak kvůli sociálnědemokratickým senátorům, kteří projednávání zablokovali kvůli nedostatku informací, se tak stalo až nyní. 

Při včerejším hlasování se senátoři z ČSSD většinou zdrželi. Usnesení prošlo s podporou šesti zástupců sociální demokracie a členů ostatních frakcí (31 hlasy z 54 přítomných).  

Senátoři se tak připojili k deklaraci, kterou v červenci přijalo parlamentní shromáždění OBSE. Signatáři, mezi než podle informací ČTK nepatří Rusko a Bělorusko, v ní vyjádřili své znepokojení nad politickou situací na Ukrajině.

REKLAMA
REKLAMA