Budoucnost Ukrajiny je podle Janukovyče v EU

Viktor Janukovyč chce, aby se Ukrajina, kterou označuje za „moderní a dynamickou zemi“, stala v budoucnu „hrdým členem Evropské unie“. Stojí to v textu, který ukrajinský prezident napsal pro deník Wall Street Journal.
Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč; zdroj: Council of the European Union.

Ukrajina je po dvaceti letech od vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu úplně jinou zemí, píše Viktor Janukovyč. Před zemí tehdy podle prezidenta stály těžké úkoly: potýkala se s nízkými úrovněmi HDP a masová nezaměstnanost byla vnímána jako něco nevyhnutelného.

Dnes je naproti tomu Ukrajina „moderní a dynamická země, v níž jsou malé podniky na vzestupu, daří se kreativitě a trh po obtížné recesi zažívá oživení. Pouze za poslední rok vzrostly přímé zahraniční investice o 35 %,“ tvrdí prezident.

Ukrajina má podle Janukovyče obrovský potenciál a může hrát v Evropě roli úspěšné ekonomiky.

„Nejen, že se má země pyšní vzdělanou pracovní silou a bohatými základy ve vědě a technologiích, jsme také mostem, který spojuje evropský, ruský a asijský trh. S územím větším, než je rozloha Francie, a třetinou světové nejúrodnější půdy, se o Ukrajině často hovoří jako o obilnici Evropy,“ dodává.

Podle prezidenta si Ukrajinci vysoce cení inovací. „Současný průzkum břidlicových a nepevninských rezerv povede k diverzifikaci dodávek energií a přispěje k odvrácení budoucích krizí. Naše silné vazby s EU se po uzavření Dohody o přidružení, kterou vnímáme jako odrazový můstek k budoucímu členství v EU, se budou jen prohlubovat,“ říká.

Janukovyč chce také zlepšit vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. „Příliš dlouho ničily energetickou bezpečnost Ukrajiny nepředvídatelné diplomatické vztahy s Ruskem. Je na čase postoupit o krok dál a hledět do budoucnosti. Mír v regionu musí mít přednost před chybami z minula. Pokud se to povede, bude z toho těžit Ukrajina, Rusko a celá Evropa,“ píše prezident.

K představě o budoucích vztazích obou zemí se včera vyjádřil také ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ukrajina by se podle něj měla stát plnoprávným členem celní unie mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem.

„Celní unie představuje nejvyšší formu integrace a my máme zájem na tom, aby se Ukrajina, velká evropská země, tento bratrský a přátelský stát, do tohoto procesu zapojila,“ řekl Medveděv novinářům.

Rusko se Ukrajinu do celní unie, jejíž členové se vloni dohodli na zavedení jednotného cla, pokouší lákat na vidinu levnějších dodávek zemního plynu.

Ukrajině se ale do plného členství moc nechce. S takovou dohodou by totiž nemohla uzavřít smlouvu o volném obchodu s Evropskou unií.

Prezident Janukovyč v článku pro Wall Street Journal uvedl, že Ukrajina udělá vše proto, aby požadavky EU splnila.

Ukrajinská vláda podle něj připravuje penzijní reformu, která počítá se zvýšením věku pro odchod do důchodu u žen z 55 na 60 let, a jež je podobná opatřením, které přijímají vlády po celé Evropě. Jakkoli to může být komplikované, podobné reformy Ukrajinu konečně začínají posouvat k standardům EU, dodal.

„Věřím, že během příštích 10 let nezávislosti se Ukrajina vrátí do spolku evropských zemí. Tento cíl nesplníme sami, a žádáme proto své evropské přátele, aby nás v tomto úsilí podpořili. Naše budoucnost je v upevnění vazeb s EU a nakonec i plnohodnotném členství,“ uzavírá Janukovyč.

REKLAMA
REKLAMA