Ústavní soud ponechal v platnosti tzv. solární daň

Ústavní soud v Brně dnes (16. května) ve svém rozhodnutí nevyslyšel stížnost skupiny senátorů a nezrušil tzv. solární daň, kterou zavedla vláda Petra Nečase kvůli hrozbě prudkého nárůstu ceny elektřiny. Zdanění fotovoltaiky tak zůstává v platnosti i přes nesouhlas investorů, kteří po státu požadují navrácení peněz. Podle soudců je 26% daň v souladu s ústavou.
solární panely
zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Zdanění solární energie zůstává v České republice i nadále v platnosti. Brněnský Ústavní soud totiž zamítl stížnost, s níž se na něj vloni v březnu obrátila skupina senátorů. 

Těm se nelíbilo znění schválené novely zákona, která na elektřinu vyrobenou v solárních elektrárnách (spuštěných v letech 2009-2010) uvalila speciální 26% daň. Podle senátorů se tak jednalo o výrazný zásah do majetkových práv investorů a narušení práva na svobodu podnikání.  

Ústavní soud ale dospěl k závěru, že zákonodárci tehdy jednali ve veřejném zájmu, a zákonné paragrafy jsou tak v souladu s ústavou. 

„Úprava vedla k naplnění významného veřejného zájmu, a to k zachování stability cen energií a nezvyšování veřejného dluhu,“ prohlásila soudkyně zpravodajka Ivana Janů

Soudci uvedli, že legislativci mají právo omezit státní podporu výroby solární energie, pokud nastane výrazná změna situace. Zároveň ale musí zachovat poskytnuté garance. 

V České republice předloni stoupl počet solárních elektráren, kterou způsobila vysoká výkupní cena elektřiny ze slunečního záření. V důsledku takového boomu hrozilo, že dojde k velkému zdražení elektřiny pro spotřebitele – o více než deset procent. 

Zájemci o připojení své solární elektrárny navíc ke všemu začali stále častěji narážet na omezenou kapacitu v distribuční síti. Nové zdroje již třeba nelze vůbec připojit v jižních a západních Čechách nebo na jihu Moravy.  

Hrozba arbitráží 

Investoři, kteří do české fotovoltaiky investovali nemalé prostředky, požadují, aby jim stát peníze vrátil. Podle České fotovoltaické asociace se jedná až o 40 miliard korun. Solárníci proto opakovaně hrozí arbitrážemi. 

„Ústavní soud se v oblasti zdanění fotovoltaiky pragmaticky postavil na stranu státu. V důsledku jeho rozhodnutí lze očekávat, že provozovatelé solárních elektráren se nyní budou více soustředit na aktivní ochranu svých zájmů prostřednictvím žalob na ochranu investic,“ citovala média Tomáše Skoumala z advokátní kanceláře Baker & McKenzie. 

Nebezpečný precedent? 

„Zpětný zásah do stability právního prostředí, narušení garance návratnosti investic a rovnosti před zákonem může vybudovat nebezpečný precedent, který pak bude moci některá příští vláda zneužít u jakéhokoliv podnikatelského sektoru nebo finančního produktu pro občany,“ komentoval rozhodnutí soudu Pavel Šich, předseda Aliance pro energetickou soběstačnost, která zavedení solární daně dlouhodobě kritizuje. 

Česká republika se podle ní mění na „solární skanzen“, protože nic obdobného v okolních státech EU neexistuje.

REKLAMA
REKLAMA