Těžký průmysl vydělá miliardy eur na povolenkách

Podle nové studie si deset evropských podniků, které drží nejvíce emisních povolenek ze systému EU ETS, přijde jen mezi lety 2008 až 2012 na více než tři miliardy eur tím, že přebytečné povolenky prodá. Část z tohoto koláče si ukrojí i český ČEZ.

Minulý týden zveřejnila britská nezisková organizace Sandbag studii, v níž kritizuje, že velkým emitentům CO2 spadnou do klína miliardy eur z prodeje emisních povolenek, které díky krizi nebudou potřebovat.

Jenom ocelářský gigant ArcelorMittal si dle odhadů ekologů přijde do roku 2020 tímto způsobem na více jak miliardu eur. Za rok 2008 nashromáždilo 10 v tomto směru nejúspěšnějších firem zhruba 35 milionů povolenek, které mají při současných cenách hodnotu asi půl miliardy eur, dočteme se ve studii.

Největší přebytky připadnou na ocelárny a cementárny, které je prodávají zejména elektrárenským společnostem, k nimž jsou pravidla nejpřísnější (většina bude muset od roku 2013 nakupovat povolenky v aukcích).

Podle Sandbag přispěla sice recese k tomu, že se daří snižovat emise CO2 podle plánu (do roku 2020 mají v EU klesnout o 20 % ve srovnání s rokem 1990), ale celé schéma obchodování s emisemi v Unii (EU ETS) nedokáže dostatečně motivovat k vývoji nízkouhlíkových technologií.

Cena tuny uhlíku se v současnosti pohybuje jen okolo 13 eur (v systému EU ETS; u „kjótských“ kreditů je ještě cca o 1,5 eura níže) a experti spekulují, že pokud by například technologie CCS měla být životaschopná, musela by se hodnota povolenek vyhoupnout minimálně na dvojnásobek.

Anna Pearson ze Sandbagu se navíc obává, že tento problém si Unie ponese i do třetí fáze EU ETS (2013 až 2020), kdy většina největších emitentů prostě jen použije přebytečné povolenky z minulosti.

Již zmiňovaná společnost ArcelorMittal nedávno prohrála spor u Evropského soudního dvora, kdy si stěžovala na nastavení systému EU ETS, nicméně podle Pearson může být jedině ráda, protože se „nemohla ocitnout ve výhodnější situaci“.

Mluvčí ArcelorMittal Jean Lasar řekl, že má tato společnost za cíl snížení emisí CO2 o 8 % do roku 2020 a intenzivně pracuje na technologiích, které by jí umožnily jít ještě dále.

Podle Paerson je však nezbytné, aby Evropa co nejdříve zvýšila svůj závazek ohledně redukce emisí ze 20 % na 30 % a přizpůsobila mu také systém EU ETS tak, aby bral v potaz velké množství přebytečných povolenek.

Z českého pohledu je zajímavé, že studie Sandbag se velmi nelichotivě zmiňuje o českém ČEZu, který je (spolu se společností Slovenské elektrárne) jedinou energetickou firmou v EU, jež bude výrazně profitovat z prodeje povolenek. Celkem mu má podle Sandbag z druhé fáze EU ETS (2008 až 2012) zbýt přes 8 milionů povolenek.

REKLAMA
REKLAMA