Spor o plyn se nadále vyhrocuje

I přes uklidňující prohlášení čelních představitelů Gazpromu i českého vícepremiéra Vondry došlo o víkendu k omezení dodávek zemního plynu do Evropy, které pocítila i Česká republika. Podle Gazpromu Ukrajinci „kradou“ dodávky určené pro země Unie. Problémy se zemním plynem z Ruska budou řešit zástupci členských států sedmadvacítky na dnešní schůzce v Bruselu.

„Závazky vůči odběratelům v ČR i v EU musí být dodrženy. Medvěděv ujistil, že Gazprom hodlá všechny své závazky u nás i v ostatních státech EU dodržovat. Učinil v tomto směru opatření – zvýší dodávky do Evropy,“ dušoval se ještě v sobotu místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra krátce po jednání se šéfem evropské pobočky plynárenského gigantu Gazprom Alexandrem Medvěděvem.

Opak byl však pravdou – již včera pocítila celá řada evropských zemí pokles dodávek zemního plynu. Například v Česku došlo ke zkrácení domluvené objednávky o 5%, v Polsku o 11% (Gazprom však toto množství dorovnal plynovodem vedoucím přes Bělorusko) a v Rumunsku dokonce o 30-40% (Rumuni jsou však na ruském plynu závislí asi jen z jedné třetiny). Problémy s dodávkami zaznamenali také Maďaři, Slováci, Bulhaři nebo Turci.

Státy Unie tedy, stejně jako například v lednu 2006, doplácejí na „rozmíšky“ mezi Ukrajinou a Ruskem. Konkrétně se jedná o dva sporné body: představitelé obou stran za prvé nedospěli k dohodě o nové ceně plynu pro rok 2009 a za druhé jsou Ukrajinci ve skluzu s platbami za minulý rok. Ti se však hájí, že dluh už Gazpromu splatili. Ruská společnost nicméně trvá na svém: Ukrajina nám stále ze 2,1 miliardy dolarů dluží 614 miliónů. Co se týká ceny zemního plynu pro další období, Rusové hodlají Ukrajině účtovat „evropskou cenu“ 450 dolarů za 1000 metrů krychlových suroviny namísto loňských necelých 180 dolarů.

Celá situace se nadále vyostřuje stejně tak jako prohlášení klíčových účastníků sporu. „Během uplynulých 24 hodin jsme do ukrajinských plynovodů napumpovali 295 milionů metrů krychlových plynu, tedy trochu více, než si objednali evropští odběratelé. Ale ti přesto dostali jen 270 milionů. Ukradli 25 milionů,“ řekl včera mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Připomeňme ještě, že ruská plynárenská společnost pozastavila dodávky zemního plynu pro ukrajinské účely již ve čtvrtek a od té doby přes její území Gazprom posílá pouze plyn určený pro zbytek Evropy.

A co stane pokud Ukrajina a Rusko jejich spor v dohledné době nevyřeší? Podle vícepremiéra Vondry je možné ruský plyn do Evropy dopravovat buď severní nebo jižní cestou, které obcházejí Ukrajinu. Také lze ve větší míře využít zkapalnělého plynu nebo v dlouhodobější perspektivě přivézt zemní plyn novým koridorem z Blízkého a Středního východu. Podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu „mají tuzemské plynárenské společností uzavřeny dlouhodobé kontrakty s norskými producenty zemního plynu až do výše 3 mld. m3 ročně. Ruské firmy mohou ročně dodávat tuzemským plynárenským společnostem až do výše  9 mld. m3 zemního plynu.“

O situaci budou dnes v Bruselu jednat zástupci členských zemí Unie.

REKLAMA
REKLAMA