Komise si posvítí na ČEZ, z podnětu Czech Coal

Úředníci Evropské komise včera provedli razie v sídlech energetické firmy ČEZ a finanční skupiny J&T. Důvodem je podezření, že tyto společnosti nezákonně ovlivňovaly ceny na velkoobchodním trhu s elektřinou. Obě podobná nařčení popřely.

Evropská exekutiva včera krátce před jednou hodinou odpolední vydala krátké prohlášení, kterým potvrdila, že provedla „neohlášené inspekce“ v sídle ČEZ a dalších společností v České republice.

„Komise má vážný důvod se domnívat, že jednání firmy ČEZ, ať už samotné nebo ve spojení s ostatními hráči, mohlo vést k výraznému narušení konkurenčního prostředí a posílení pozice ČEZ na velkoobchodním trhu s elektřinou,“ píše se v prohlášení Komise s tím, že pravděpodobně docházelo k nelegálnímu navyšování cen a poškozování konkurentů.

Zástupci dotčených firem, jak už bývá v podobných případech zvykem,  samozřejmě nepřipouští jakékoliv provinění. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž včera tvrdil, že kroky ČEZ na velkoobchodním trhu s elektřinou jsou v souladu se „zákony, pravidly a dobrými mravy“ a Martin Maňák z Energetického a průmyslového holdingu (dceřiná společnost J&T a PPF) vyloučil jakékoliv narušování pravidel hospodářské soutěže ze strany jeho společnosti.

Podle informací, které jako první přinesl server Euro.cz, přišel popud k zahájení vyšetřování ČEZu ze strany těžařské společnosti Czech Coal (jež to později nepřímo potvrdila). Té vadí  především způsob, jakým finančníci z J&T ovládli elektrárnu Opatovice, a především jejich čím dál větší propojení s energetickou společností ČEZ (podrobněji například viz schéma iDNES).

Podle vyjádření Komise neznamená včerejší razie nic jiného než první krok ve vyšetřování. „Skutečnost, že Evropská komise takové inspekce provádí, neznamená, že se společnosti protisoutěžního chování dopustily, ani nepředjímá výsledek samotného vyšetřování,“ píše se v prohlášení. Délka trvání celého vyšetřování ani samotné inspekce nejsou dopředu známy, dodala Komise.

A co společnosti ČEZ hrozí, pokud by se obvinění prokázala jako oprávněná? Teoreticky je možné udělit viníkům pokutu až do deseti procent obratu firmy, tedy v případě ČEZu okolo 18 miliard korun. To sice pravděpodobné není, ale faktem zůstává, že se Komise rozhodně nebojí sáhnout hodně hluboko do rozpočtů velkých energetických firem. Například v červenci tohoto roku oznámila, že společnosti E.ON a Gaz de France Suez zaplatí pokutu v celkové výši 1,1 miliardy eur za vzájemnou kartelovou dohodu (EurActiv 8.7.2009).

REKLAMA
REKLAMA