Kdo zásobí Temelín? Bitva se vede i o jaderné palivo

Ruská agrese na Ukrajině vzbudila otázky ohledně energetické bezpečnosti. Nejde jen o plyn. Ve hře jsou také dodávky jaderného paliva, o kterých může brzy rozhodovat i ČR. Americká společnost Westinghouse uzavřela smlouvu na dodávky paliva pro ukrajinské elektrárny a ráda by zásobovala i Temelín. To se ale ruské konkurenci nezamlouvá. Palivo Westinghousu není pro ruské jaderné reaktory bezpečné, tvrdí. Americká firma to označuje za propagandu.
Temelín
zdroj: www.cez.cz

Kyjev se na přelomu roku dohodl na výrazném rozšíření dodávek jaderného paliva s americkým Westinghousem. Kromě ruské státní společnosti TVEL je to jediný výrobce, který dovede zásobovat reaktory typu VVER, obvyklé v zemích bývalého východního bloku. Ty fungují i ve všech ukrajinských jaderných elektrárnách.

Westinghouse má o dodávky do ČR zájem. V současnosti má jeho palivo pro reaktory VVER uplatnění jen na Ukrajině.

V současné době Westinghouse na Ukrajině zásobuje třetí reaktor Jihoukrajinské jaderné elektrárny v Mykolajivské oblasti. V minulosti se tam objevily zprávy o deformacích a poškození paliva, před kterými varovala Moskva. Po kontrolách však ukrajinský jaderný dozor minulý rok schválil, aby se dodávky prodloužily.

Ostatních čtrnáct ukrajinských reaktorů zatím spoléhalo na TVEL. Země, která z atomu vyrábí přibližně polovinu své elektřiny, se však chce závislosti na Rusku zbavit.

Koho do Temelína?  

Reaktory VVER mají i obě jaderné elektrárny v České republice – v Dukovanech stojí čtyři reaktory VVER 440, v Temelíně dva reaktory VVER 1000. Právě v případě Temelína v roce 2020 vyprší aktuální smlouva na dodávky ruského paliva z roku 2006. Česko se tak bude brzy rozhodovat, od koho chce palivo nakupovat v příštím desetiletí.

Westinghouse dal už v minulosti najevo, že by měl o dodávky do Česka zájem. V současnosti nachází jeho palivo pro ruské „veverky“ uplatnění pouze na zmíněné Ukrajině. Firma už má přitom z let 2000 až 2010 zkušenost s dodávkami právě pro Temelín.

Určitou šanci dává americké společnosti čerstvá strategie pro energetickou bezpečnost EU, v níž Evropská komise doporučuje, aby členské země dodávky jaderného paliva diverzifikovaly. Komise vyhlásila  také finanční podporu pro výzkumné aktivity, které by pomohly k hladšímu přechodu reaktorů VVER na palivo dodávané západními firmami (EurActiv se tématem zabýval zde).

Bitva o dodávky

Rusko se ale nejspíš nebude chtít vzdát tak lehko a Moskva vzkazuje, že s palivem od Westinghousu mohou v reaktorech VVER nastávat problémy. I po podpisu nové smlouvy s ukrajinským Energoatomem ruské ministerstvo zahraničí varovalo, že jde o „nebezpečný experiment“.

Čelíme nyní intenzivní ruské propagandě, říkají k tomu zástupci americké společnosti. Upozorňují přitom na některé články v médiích. Nový kontrakt se dává do souvislosti například s minulými zkušenostmi z Temelína.

„Evropa radí svým protějškům v jiných zemích, aby neopakovali chyby a nenahrazovali jaderné palivo vytvořené speciálně pro tento typ reaktorů neautorizovanými náhradami,“ cituje ruská státní agentura ITAR-TASS představitele české firmy ALTA, která se společností TVEL spolupracuje na dodávkách palivových článků na evropský trh.

S palivem Westinghousu se v Temelíně v minulosti skutečně objevily problémy. Ty jsme ovšem vyřešili, říkají zástupci firmy.

Obchodní záležitost

„Jaderné palivo Westinghouse v Temelíně úspěšně fungovalo několik let, ovšem po určité době vznikly problémy související s nedostatkem jeho konstrukční pevnosti,“ vysvětluje tehdejší komplikace výkonný ředitel Westinghouse v České republice Pavel Janík. Jednalo se o podle něj o problém, který je běžný i v jiných ruských elektrárnách a palivových projektech.

Komplikace se v Temelíně objevily u paliva Westinghousu, teď je má naopak TVEL.

Kontrakt mezi společností ČEZ a Westinghousem vypršel v roce 2010. V tendru na další dodávky si český provozovatel vybral TVEL. Americká společnost to prý považuje spíše za obchodní záležitost než technologickou otázku. „Westinghouse palivo upravil a nové řešení umožnilo bezpečný provoz elektrárny až do okamžiku, kdy se její provozovatel rozhodl pro výměnu dodavatele paliva,“ sdělil EurActivu Janík. Že se firmě podařilo problémy s palivem vyřešit, v minulosti médiím potvrdila i předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Problémy ruského paliva

S potížemi se v Temelíně potýká i ruské palivo. Informace o tom se objevily loni v létě. „U dvou palivových souborů ze 163 využívaných v prvním bloku byly po čtyřech letech provozu zjištěny tvarové změny,“ vysvětlil EurActivu tiskový mluvčí ČEZ Marek Sviták.

„Z provedených analýz vyplývá, že konstrukce palivového souboru je v pořádku a celá záležitost je o nastavení stlačení hlavic, což potvrdily další provozní výsledky,“ dodal s tím, že ČEZ palivo nadále kontroluje.  

Autor: Adéla Denková

REKLAMA
REKLAMA