Studie: Evropská komise by dohodu s ČEZ neměla přijímat

Společnost ČEZ se v dohodě s Evropskou komisí zavázala k prodeji některých svých uhelných elektráren, aby se vyhnula postihům za zneužívání dominantního postavení na českém trhu s elektřinou. Podle studie konzultační společnosti Candole Partners však návrh, který firma Komisi předložila, není ze soutěžního hlediska čestný. Její výsadní postavení na trhu prý nesníží.
Chvaletice (uhelná elektrárna)
Uhelná elektrárna Chvaletice; zdroj: ČEZ

Energetická skupina ČEZ sice Evropské komisi slíbila, že prodá některé ze svých uhelných elektráren, a sníží tak svou výrobní kapacitu, její dominanci na domácím trhu s energií to však příliš neoslabí. Tvrdí to nová studie konzultační společnosti Candole Partners.

Na prodeji elektráren o celkovém výkonu 800 MW se společnost ČEZ s Komisí dohodla na začátku léta. Od roku 2009 totiž evropská exekutiva energetickou firmu vyšetřovala kvůli podezření z porušování principů hospodářské soutěže. ČEZ totiž podle Komise mohl zneužívat svého dominantního postavení na českém energetickém trhu.

„Pokračování sporu by vedlo zřejmě k udělení mnohamiliardové pokuty a následně k soudnímu procesu. Ani jedna strana nechtěla čekat pět let, až soudy rozhodnou,“ uvedl v minulosti obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Společnost proto navrhla prodat elektrárny Počerady, Chvaletice nebo Dětmarovice, popřípadě elektrárny Tisová I a II a Mělník III dohromady. Jak ale týdeníku Euro řekl zdroj z blízkosti ČEZ, moderní a výkonné Počerady si firma pravděpodobně ponechá.

Nabídky od uchazečů by měla obdržet již během září a října. Podle dostupných informací zájem projevily především společnosti Czech Coal a Energetický a průmyslový holding.

Nefér návrh

V polovině letošního července Komise spustila připomínkové řízení, ve kterém mohli na rozhodnutí ČEZ reagovat zainteresovaní hráči na trhu. Do tohoto „testu trhu“ se zapojila i společnost Candole Partners, která tvrdí, že ani jedna z alternativ předložených energetickým gigantem jeho dominanci na trhu nesníží.   

„Nevidíme žádný důvod, proč by měla Komise považovat návrh ČEZ ze soutěžního hlediska za čestný,“ uvedli autoři zmíněné studie Martin Bebiak a Jan Ondřich.

ČEZ se podle nich navíc zavázal prodat pouze ty elektrárny, kterých se chtěl zbavit bez ohledu na výsledky vyšetřování vedeného Komisí.  

„Počerady, Tisová I, Tisová II a Mělník III mají problémy s dodávkami uhlí. Dětmarovice a Chvaletice jsou neekonomické a plánuje se jejich uzavření nebo nahrazení,“ dodali.

Podle jejich výpočtů by ČEZ mohl prodat elektrárny Počerady, Prunéřov I a II, Mělník III a Tušimice II. Pak by se koncentrace na českém trhu s elektřinou podstatně snížila, tvrdí.

„Doporučujeme, aby Komise vyžadovala po ČEZ prodej elektráren s nejvyšší výrobní kapacitou, aby došlo k dostatečnému nárůstu konkurence na českém trhu,“ uvádí se ve studii.  

Prunéřov a Tušimice jsou však součástí modernizační strategie společnosti. V letech 2007 až 2012 investoval ČEZ do komplexní obnovy elektrárny Tušimice II 26 miliard korun.

REKLAMA
REKLAMA