Dusík padl kvůli Prunéřovu

Ministr životního prostředí Jan Dusík včera rezignoval po té, co mu premiér nepovolil další odklad rozhodnutí ohledně modernizace hnědouhelné elektrárny Prunéřov. Výsledky studie norské konzultační firmy Det Norske Veritas (DNV) potvrdily, že ČEZ nehodlá v Prunéřově použít nejlepší dostupnou technologii.
Dusík
Ministr životního prostředí Jan Dusík; zdroj: Ministerstvo životního prostředí.

„Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces EIA, je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko. Proto jsem se rozhodl rezignovat na post ministra životního prostředí,“ řekl včera zklamaně ministr životního prostředí Jan Dusík a odeslal rezignaci premiérovi.

Co ho k tomu vedlo? Výsledky studie norské firmy DNV ukázaly, že ČEZ skutečně v Prunéřově nehodlá použít nejlepší dostupnou technologii, a tak chtěl Dusík s energetiky jednat o nápravě – a rozhodnutí o vydání stanoviska EIA (vlivu modernizace na životní prostředí) znovu odložit. To ovšem nepadlo na úrodnou půdu ve Strakově akademii.

„Dnes prezentovaná studie DNV k záměru obnovy elektrárny Prunéřov společností ČEZ pro mne představuje závazek, abych vyzval ČEZ k předloženi varianty s účinnější technologií a pro případ, že není připraven ji realizovat, předložit návrh konkrétních kompenzačních opatření ke snížení emisí CO2,“ uvedl Dusík. (Rozdíl v emisích CO2 mezi oběma variantami činí asi 200 tisíc tun ročně.)

Podle premiéra Jana Fischera však nelze rozhodnutí o Prunéřovu dále odkládat. „S ohledem na skutečnost, že výsledky studie zadané v lednu jsou již k dispozici, Jan Fischer vyjádřil názor, že není vhodné rozhodnutí ve věci vlivu modernizace elektrárny Prunéřov II na životní prostředí opakovaně odkládat. Zejména proto, že zákonné lhůty pro takové rozhodnutí již uplynuly,“ uvedl mluvčí vlády Roman Prorok.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) podporované ekology už řadu měsíců od elektrárenské společnosti ČEZ žádá, aby předložila alternativní variantu modernizace Prunéřova, která by byla šetrnější k životnímu prostředí. Ten to ovšem odmítá.

ČEZ argumentuje tím, že by se mu investovat do ekologičtější varianty (účinnost elektrárny by dosáhla 42 % namísto 39 %) nevyplatilo, protože by musel počítat s moc dlouhou životností elektrárny. „To je pro nás zcela ekonomicky nevýhodné. Těžko můžeme postavit elektrárnu s životností na čtyřicet let, když máme uhlí pouze na 25 let. To se nám ta investice vůbec nevyplatí,“ uvedl pro Hospodářské noviny výrobní ředitel ČEZ Vladimír Hlavinka.

Hlavinka navíc upozorňuje, že použití nejlepší dostupné technologie Evropská komise pouze doporučuje a zároveň vyžaduje, aby se vždy přihlíželo k místním okolnostem. A jednou z nich je právě nedostatek uhlí na 40 let provozu, tvrdí

Pokud jde o reakce na Dusíkovo odstoupení, jeho mateřská partaj ho podpořila –  předseda Strany zelených Ondřej Liška opět naznačil, že jde Fischerova vláda na ruku ČEZu (ČEZ je prý „tak silný, že se ho bojí i premiér“) a rozhodně se nejedná o „nezávislý kabinet odborníků“.

Zástupci ODS a ČSSD reagovali protichůdně: zatímco první místopředseda ODS David Vodrážka vyjádřil nad rozhodnutím Dusíka odstoupit politování a ocenil ho jako dobrého ministra, Jiří Paroubek odsoudil „zkratkovité jednání Strany zelených“.

Premiér Fischer musí v době, kdy zbývá zhruba 10 týdnů do voleb, hledat nového ministra životního prostředí. Zelení sice předpokládají, že se premiér obrátí s žádostí o nominaci znovu na ně, ale vzhledem k jejich postoji k modernizaci Prunéřova to není vůbec jisté.

REKLAMA
REKLAMA