Buzek vyzývá k vytvoření Energetického společenství EU

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek označil vytvoření Evropského energetického společenství za další velký cíl pro Evropu. Učinil tak včera (4. listopadu) ve svém projevu u příležitosti slavnostního otevření nového kampusu College of Europe v Bruggách.

„Pro někoho jde v energetické politice o boj proti klimatickým změnám, pro jiné o energetickou bezpečnost. Jde v ní o obojí. Bez energetické bezpečnosti a ucelené energetické politiky se nelze věnovat ani klimatickým změnám, řekl Buzek.

V březnu by měla Evropská rada přijmout nový plán evropské energetické politiky, která bude zaměřena na zvyšování diverzifikace zdrojů plynu a jeho lepší dopravu do Evropy i v rámci Unie. Takové cíle ale předseda Parlamentu označil za nedostatečně ambiciózní a poukázal při tom na Druhý strategický přezkum energetiky (Second Strategic Energy Review), který se zaměřuje na energetickou budoucnost EU v delším časovém horizontu.

Podle předsedy musí Evropa přijít se zásadním projektem a tuto situaci přirovnal k období po skončení druhé světové války.

„V 50. letech bylo založeno Evropské společenství uhlí a oceli, které zajistilo společnou kontrolu nad uhlím, jež bylo nezbytné pro výrobu enregie. […] A dnes potřebujeme novou Schumanovu deklaraci – ne proto, že bychom se obávali války mezi sebou samými, ale protože potřebujeme opět nabýt pocitu sounáležitosti ve výrobě, nákupu a spotřebě energie,“ řekl předseda Parlamentu.

Základem takového projektu je podle něj vytvořit zvláštní finanční zdroje, které budou sloužit k budování energetických sítí a jejich propojování, k diverzifikaci zdrojů a k investicím do obnovitelných zdrojů energie. Při takovém postupu si „žádný členský stát nemůže dovolit zůstat v nečinnosti a zároveň takovou politiku nemůže provádět sám. Toho lze docílit pouze pomocí dlouhodobých evropských investic“, prohlásil šéf europoslanců.

„Energetika hraje významnou roli v otázkách národní suverenity a zřejmě ne všechny státy budou ochotny se hned připojit. Ale my musíme udělat krok vpřed a jít dále s těmi, kteří se chtějí připojit. Je na čase zvážit, zda by výroba energie neměla být oblastí se sdílenou suverenitou,“ zakončil Buzek.

REKLAMA
REKLAMA