Vyjednávání o rozpočtu EU se přiostřují, dnes se schází Cameron s Merkel

Před blížícím se mimořádným summitem Evropské rady, který by se měl zabývat podobou evropského rozpočtového rámce pro období 2014-2020, se pozice jednotlivých států stále vyostřují. Vetem v této otázce již pohrozila Velká Británie, Francie a Dánsko. David Cameron se proto dnes v Londýně sejde s německou kancléřkou Angelou Merkel.
Cameron Merkel
zdroj: Evropská rada

Podoba příštího sedmiletého unijního rozpočtu je momentálně jedním z nejžhavějších evropských témat. Stávající návrh Evropské komise počítá s tím, že by měl být přibližně o 4,8 % vyšší, než ten stávající, a dosahovat tak částky 1,025 miliard eur (EurActiv 30.6.2011).

Návrh však rozděluje jak členské státy, tak i evropské instituce (EurActiv 30.10.2012). Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy se proto rozhodl svolat mimořádný summit, který by se příštím evropským rozpočtovým rámcem měl zabývat.

Mezi nejsilnější kritiky patří jednoznačně britský premiér David Cameron. Ten se nechal slyšet, že „nepřistoupí na dohodu, pokud nebude výhodná pro britské daňové poplatníky“. V opačném případě bude návrh vetovat.

Cameronova slova zazněla jen den poté, co se proti vládnímu návrhu britské pozice pro vyjednávání o evropském rozpočtu postavila nejen opoziční Labour party, ale i euroskeptičtější křídlo jeho konzervativců. „Tato vláda zaujme při jednáních o rozpočtu nejtvrdší postoj, jaký kdy vláda měla od našeho vstupu do Evropské unie,“ nechal se následně slyšet britský premiér.

A právě Cameronův postoj bude tématem dnešní schůzky šéfa britské vlády s německou kancléřkou Angelou Merkel. Ta se naopak nechala slyšet, že hrozby vet vyjednáváním příliš nepomohou. Narážela tak na fakt, že se k Británii s podobnou výhrůžkou přidala i Francie a Dánsko.

Že bude jednání evropských lídrů, kteří se v Bruselu sejdou 22.-23. listopadu, více než složité, potvrdil Cameron novinářům i včera. „Navrhují úplně absurdní navýšení evropského rozpočtu o 100 miliard eur,“ řekl. „Nikdy jsem neměl velké naděje, že v listopadu dojde k dohodě, protože za stolem bude sedět 27 lidí s 27 různými názory,“ dodal.

Co na to ČR?

Na nadcházející mimořádný summit se pečlivě připravuje i česká politická reprezentace. Ta prosazuje jednak snížení celkového objemu evropského rozpočtu pod 1 % HDP, zároveň zastává názor, že by mělo co nejvíce peněz mířit do kohezní politiky (EurActiv 20.1.2012).

„Když se podíváte dovnitř české pozice, myslím, že je mimořádně konzistentní. Není vůbec výjimkou, že by některá země zastávala názor, aby Evropská unie utrácela lépe a aby rozpočet byl přiměřený tomu, co si v současné finanční situaci můžeme dovolit. Zároveň ale dodávají, aby nebylo škrtáno v určitých oblastech, které jsou pro ně důležité,“ řekl EurActivu v nedávném rozhovoru velvyslanec České republiky při Evropské unii Martin Povejšil.

Podle mnoha odborníků však tato pozice může vyvolávat jistý rozpor a je pro Čechy nevýhodná, protože pro státy, jako je Česká republika, které jsou čistými příjemci z evropského rozpočtu, je lepší zachovat vyšší rozpočet (EurActiv 10.7.2012).

REKLAMA
REKLAMA