Stále více Jihoevropanů míří za prací do Londýna

Pro desítky tisíc obyvatel jižní Evropy, kteří jsou bez práce v souvislosti s úspornými opatřeními, jež přijímají vlády Španělska, Portugalska a Itálie, se stala Velká Británie a hlavně pak Londýn oblíbenou destinací. Španělsko mezitím zažívá rozmach družstevního podnikání a příliv podnikatelů z Číny.
Londýn (na mapě)
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Gran Cochrane.

V prvním čtvrtletí roku 2012 bylo podle informací britského deníku The Times přiděleno číslo národního pojištění 5.350 Španělům a 5.370 Italům. Během jednoho roku počet registrací národního pojištění pro Španěly vzrostl o 25 %. 

Londýn patří mezi jediné tři regiony Spojeného království, ve kterých i navzdory celkově největšímu poklesu nezaměstnanosti země za poslední dekádu došlo ve třetím čtvrtletí roku 2012 k nárůstu počtu nezaměstnaných, jak uvádí Evening Standard. V daném období přibylo v Londýně na 5.000 lidí bez práce. 

Ve Španělsku naopak podle oficiálních údajů publikovaných 3. ledna došlo v prosinci 2012 k poklesu nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti je však ve Španělsku stále vyšší než 25 %. Počet lidí bez práce ve Španělsku se v prosinci snížil o 1,2 %, tedy na 4,9 milionu. Jedná se o první pokles od července 2012, jak oznámilo španělské ministerstvo práce. 

Španělská ministryně práce Engracia Hidalgo zdůraznila především zpomalení ve snižování počtu pracovních míst. Počet nezaměstnaných v druhé polovině roku 2012 stoupl o 233.000 lidí, zatímco v předešlém roce to bylo o 300.000. 

Vláda španělského premiéra Mariana Rajoye odhaduje, že míra nezaměstnanosti ve Španělsku v roce 2013 klesne na 23,3 %. 

Nové formy podnikání ve Španělsku 

Hospodářská krize ve Španělsku přiměla tamní firmy, aby více přemýšlely nad nutností inovací a změn přístupu k obchodu, velký úspěch v tomto ohledu zaznamenalo například družstevnictví. Španělské ministerstvo práce očekává, že v prvním čtvrtletí 2013 bude vytvořeno 223 podniků družstevního typu. Mezi úspěšné příklady tohoto podnikání patří družstevní korporace Mondragón, ze které se stala sedmá největší společnost ve Španělsku.  

Další úspěch zaznamenala nová družstva v oblasti bydlení, která se vyhýbají spekulacím (je jím dávána vina za úpadek španělského hospodářství). Namísto toho je budoucím vlastníkům, jako například starším lidem, umožněno účastnit se plánování a investic do svých budoucích domovů. 

Na 170.000 čínských imigrantů ve Španělsku mu také pomáhá přestát těžké hospodářské období a přispívá k rozkvětu ekonomiky, uvedl deník New York Times. 

Čínští imigranti v Madridu a Barceloně začínají podnikat a skupují nemovitosti zasažené krizí poté, co prasknula španělská bublina s nemovitostmi. 

Zhruba 30 % z 8.613 cizinců, kteří začali za posledních 10 měsíců podnikat ve Španělsku, byli Číňané.  

Španělská vláda uznala význam zahraničních investorů, když v listopadu přijala zákon, který poskytuje povolení k pobytu cizincům, kteří si pořídí nové domovy za více než 160. 000 eur. Cílem je podle tvůrců zákona přilákat právě čínské a ruské investice. 

Hlavní náplní podnikatelské činnosti Číňanů ve Španělsku jsou malé supermarkety či kadeřnictví.

REKLAMA
REKLAMA