Řecko by už další pomoc dostat nemělo, tvrdí nizozemský premiér Rutte

Nizozemský premiér a lídr liberálů Mark Rutte je přesvědčen, že Řecko už nemá nárok na další pomoc ze zdrojů Evropské unie. Ministerský předseda to uvedl pouhý týden před parlamentními volbami v Nizozemsku. Komentátoři se proto shodují, že může jít o předvolební tah, jak získat co nejvíce voličů.
Mark Rutte, novináři
Mark Rutte, nizozemský premiér; zdroj: The Council of the European Union.

Během televizní debaty, která se točila kolem parlamentních voleb, jež se v Nizozemsku uskuteční příští týden, lídr liberálů (VVD; Lidová strana pro svobodu a demokracii) a ministerský předseda Mark Rutte prohlásil, že zadlužené Řecko již od mezinárodních věřitelů obdrželo pomoc dvakrát (ve výši 240 miliard eur), a neexistuje proto důvod, aby se tak stalo ještě jednou.

„Řekové si díky tomu o dost polepšili, a já říkám, že už to stačí,“ řekl Rutte.

Řecko se již pátým rokem nachází v hluboké ekonomické i politické krizi a kvůli svému vysokému státnímu dluhu bylo dvakrát nuceno požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční asistenci.

Rutteho slova zapadají do kontextu předvolební kampaně v Nizozemsku, mezi jejíž témata patří i rostoucí nespokojenost bohatších zemí eurozóny doplácet na ty chudší.

Vláda Marka Rutteho padla na letos jaře kvůli otázce rozpočtových škrtů. Nizozemská ekonomika totiž od července loňského roku prochází nelehkou situací a čelí recesi.

„Chci, aby s námi Řecko zůstalo, ale hráz kolem něj je už příliš vysoká. Opuštění eura se může stát nevyhnutelným,“ řekl také nizozemský premiér. „Rozhodnutí je na Řecku. Jsem ale proti třetímu balíčku,“ dodal.

Rutteho slova nezůstala dlouho bez odezvy. Kritika přišla především z ostatních politických stran na nizozemské politické scéně.

Například lídr Strany práce (PvdA) Diederik Samsom připomněl, že nizozemští občané měli možnost podobná slova z úst Marka Rutteho zaslechnout již dříve, ale přesto se jejich premiér rozhodl, že řecký záchranný balíček podpoří. „Co si pak mají lidé myslet?“ vznesl řečnickou otázku Samsom.

Evropská komise se k výrokům nizozemského premiéra odmítla vyjadřovat.

Nizozemský tisk je ale přesvědčen, že Rutte k takové rétorice sáhnul z jednoho prostého důvodu: nalákat pro svou stranu co nejvíce voličů v nadcházejících volbách do nizozemského parlamentu, které se budou konat 12. září.

Průzkumy, jejichž výsledky byly zveřejněny ještě před televizní debatou, v níž ministerský předseda vystoupil, totiž ukázaly, že opozice získává mezi voliči cenné body. I přesto, že by Rutte a jeho VVD získala ve 150členném parlamentu až 34 křesel, opoziční sociální demokraté a socialisté by obdrželi 27 křesel.

REKLAMA
REKLAMA