Německá kancléřka svolává před setkáním států G20 mini summit EU

Poté co Německo zamítlo francouzský návrh uspořádat setkání vrcholných představitelů zemí eurozóny, navrhuje nyní svolat mini summit EU, který by připravil společný evropský postup pro jednání států G20, které se uskuteční 2. dubna v Londýně a které se bude zabývat reformou globálního finančního systému.

Setkání se bude konat 22. února v Berlíně. Mají se jej zúčastnit zástupci čtyř členských zemí EU, které jsou zároveň členy G20 – Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Hlavním tématem jednání bude zlepšování dohledu a regulace na finančních trzích jak na evropské tak na světové úrovni.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy minulý týden přišel s návrhem svolat setkání vrcholných představitelů členských zemí a vlád eurozóny podobné tomu, které se v době největších otřesů na finančních trzích konalo vloni v říjnu v Paříži.

Návrh, který se poprvé objevil v článku zveřejněném v deníku Le Monde, počítal s rozšířením setkání o britského premiéra Gordona Browna. Sarkozy tohoto setkání chtěl využít také k vyjádření zklamání nad českým předsednictvím, které článek označil jako příliš „pasivní“. Česká republika ale není členem Eurogroup, skupiny 16 zemí používajících euro.

Německo takový návrh ale odmítlo. „Kancléřka si nemyslí, že by bylo nutné svolávat setkání vrcholných představitelů států a vlád,“ uvedl mluvčí Angely Merkel Thomas Steg na včerejší tiskové konferenci v Berlíně.

Setkání v takto úzkém kruhu ale s největší pravděpodobností vyvolá menší diplomatický incident ve Španělsku a Nizozemsku, zemích které se po dlouhém dohadování s partnery v EU zúčastnily posledního summitu G20 ve Washingtonu.

Členské země ale budou moci stanovisko EU do londýnského summitu ještě možnost ovlivnit. K tomu může dojít na formálním setkání Evropské rady, která se bude konat ve dnech 19.-20. března v Bruselu. První formální výměna názorů může proběhnout již během setkání ministrů financí EU, které se uskuteční příští týden v Bruselu. Uvedly to zdroje v Radě EU.

Spory se mohou rozhořet i v Berlíně a to nejen kvůli zemím, které nebyly pozvány, ale také mezi těmi, které se summitu zúčastní. Například Itálie se s velkou pravděpodobností chopí příležitosti a znovu nastolí otázku eurobondů, za něž by ručila EU, a které by zajistily prostředky ve době, kdy finanční trhy jako zdroj financování vysychají.

Německo tento návrh ale ostře odmítá. Prezident Bundesbanky Axel Weber je přesvědčen, že unijní dluhopisy nalomí finanční disciplínu, která je jedním ze základních stavebních kamenů společné měny. „Osobní zodpovědnost za finanční politiku a závazek každého členského státu za dobrý stav veřejných financí tvoří hlavní prvky evropské měnové unie,“ řekl Weber listu Handelsblatt. „Pro Německo to bylo důležité vždycky a bylo to zároveň i jednou z podmínek pro přijetí společné měny,“ dodal prezident Bundesbanky podle agentury Reuters.

REKLAMA
REKLAMA