Moody´s varuje EU před ztrátou nejvyššího ratingu

Ratingová agentura Moody´s se rozhodla, že sníží výhled ratingového hodnocení evropské sedmadvacítky na „negativní“. Pohrozila dokonce, že by mohlo dojít i na zhoršení samotného ratingu, který v současné době dosahuje nejvyšší známky Aaa. Důvodem je pokračující dluhová krize v západoevropských zemích.
Ozubené kolo
Zdroj: CreativeCommons.org; autor: ralphbijker.

Evropská sedmadvacítka může v nejbližší době ztratit nejvyšší ratingové hodnocení, tedy prestižní známku Aaa. Takového varování se jí v těchto dnech dostalo od ratingové agentury Moody´s. Důvodem je pokračující dluhová krize v západoevropských zemích. 

Ke snížení nejvyšší známky, která svědčí o neexistenci úvěrového rizika a zároveň slibuje, že daný subjekt je bez obtíží schopen splnit své finanční závazky, může podle agentury dojít v momentě, kdy se zhorší úvěrového hodnocení Německa, Francie, Velké Británie a Nizozemska. Jinými slovy zemí, které patří k největším přispěvatelům do unijního rozpočtu (dohromady tvoří asi 45 % rozpočtových příjmů Unie). 

Ke snížení ratingu Moody´s přistoupila již v červenci, kdy změnila výhled pro ratingové hodnocení trojice západoevropských zemí Německa, Nizozemska a Lucemburska ze stabilního na negativní. Příčinou byla pokračující dluhová krize eurozóny a situace v Řecku (EurActiv 24.7.2012).

Varování se částečně týkalo i Finska, kterému sice agentura výhled ratingu nesnížila, zdůraznila ale, že i ono je nejistotou spojenou s vývojem dluhové krize v eurozóně ovlivňováno. To samé uvedla i pro Rakousko a Francii, kterým byl negativní výhled udělen již v únoru.

Tlak na ECB 

Podle agentury Reuters zhoršení výhledu EU zvýší tlak na Evropskou centrální banku, aby tento týden ve čtvrtek poodhalila detaily nového plánu na nákup státních dluhopisů. Ten má pomoci snížit úvěrové náklady silně zadlužených členských zemí eurozóny, zejména Španělska a Itálie.

Agentura Moody´s, která byla založena již v roce 1914 a v současné době zaměstnává kolem 4 tisíc lidí, patří do tzv. velké trojky nejvýznamnějších ratingových agentur. Spolu s ní zde figurují i agentury Standard & Poor’s a Fitch Ratings.

Ratingová hodnocení jsou obzvlášť důležitá pro investory, kteří díky nim mohou získat představu, jak jsou země schopny dostát svým závazkům a splácet půjčky. Rating tak výrazně ovlivňuje například úrokové podmínky půjčky. 

(EurActiv/Reuters)

REKLAMA
REKLAMA