Lotyšsko brzy přijme euro, tvrdí Danske Bank

Podle hlavní analytičky Danske Bank je lotyšské členství v měnové unii nadosah. Lotyšsko má už prý téměř do posledního puntíku splněny podmínky nutné pro přijetí eura, a v roce 2014 by se tak mohlo stát 18. členem eurozóny.
euro
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Salvatore Vuono.

Tisková agentura Bloomberg citovala hlavní analytičku Danske Bank A/S Violetu Klyviene, která tvrdí, že Lotyšsko má velmi blízko ke splnění požadavků nutných k přijmutí společné měny euro.

Klyviene prohlásila, že co se týče inflace, dluhu a rozpočtového schodku, země již vstupní kritéria splnila. Zbývající požadavky na dlouhodobé úrokové sazby představují „spíše formalitu než faktickou překážku.“

Simon O’Connor, mluvčí komisaře pro ekonomické a měnové záležitosti Olliho Rehna, se odvolal na poslední konvergenční zprávu, jež byla zveřejněna na konci května 2012.

Uvedl, že zpráva došla k závěru, že ani jedna z osmi monitorovaných zemí (Bulharsko, Česká republika, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko) nesplnila všechny podmínky nutné pro přijetí eura. V případě Lotyšska se jednalo o nesplněné kritérium cenové stability a kritérium týkající se veřejných financí.

O´Connor ale dodal, že se situace nyní mohla změnit. I přesto, že konvergenční zpráva vychází pravidelně jednou za dva roky, doporučil Lotyšsku, aby se obrátilo na Komisi s požadavkem na nové přezkoumání mimo tento dvouletý cyklus. Pokud by se ukázalo, že Lotyšsko skutečně všechny podmínky splňuje, do eurozóny by mohlo formálně vstoupit již v roce 2014.

Z deseti zemí, které se staly členy EU v roce 2004, bylo Slovinsko prvním státem, který euro přijal. Stalo se tak v roce 2007. Poté v roce 2008 následoval Kypr a Malta, o rok později do eurozóny vstoupilo Slovensko a v roce 2011 Estonsko.

REKLAMA
REKLAMA