Italský premiér Letta: Summit EU se zaměří na hospodářský růst a nezaměstnanost mladých

Summit Evropské rady, který proběhne na konci irského předsednictví, tedy v červnu letošního roku, by se měl soustředit na dvě palčivé otázky, které v současnosti trápí EU. Podle nového italského premiéra, Enrica Letty, jehož vláda získala od italského parlamentu důvěru tento týden, je to podpora hospodářského růstu a boj s nezaměstnaností mladých. Letta to uvedl po dnešním (2. května) setkání s předsedou Evropské komise Barrosem.
Letta & Barroso
zdroj: Evropská komise.

Tradiční bruselský summit Evropské rady, který probíhá před letními prázdninami, by se měl soustředit na podporu hospodářského růstu v Evropě a boj s nezaměstnaností mladých. Po dnešním setkání s šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem to uvedl nový italský premiér Enrico Letta

„Budeme především požadovat, aby se boj s nezaměstnaností mladých stal nejdůležitějším a nejkonkrétnějším sdělením, které vzejde z červnové Evropské rady,“ citovala Lettova slova agentura Reuters. 

I přesto, že předseda Komise Barroso dal italskému premiérovi za pravdu a zdůraznil potřebu evropské sedmadvacítky pomoct mladým Evropanům v hledání pracovních příležitostí, k zaměření červnového summitu se zatím nevyjádřil. 

Evropská komise již dříve uvedla, že chce podpořit lepší postavení mladých lidí do 25 let na trhu práce zvláštním systémem záruk. Ten by se měl postarat o to, aby všichni mladí lidé ve věku 25 let, jež dokončí vzdělání nebo přijdou o práci, získali do čtyř měsíců nabídku nového zaměstnání, stáže či dodatečného vzdělání.  

Část záruk by měla být financována dotacemi EU – ve stávajícím návrhu rozpočtu EU na příštích sedm let se pro tuto iniciativu počítá s 6 miliardami eur (téměř 155 miliard korun). Rozdělí si je regiony, kde nezaměstnanost mladých přesahuje 25 % (více EurActiv 1.3.2013).  

Podle posledního měření EU se toto opatření týká třinácti států, především Španělska a Řecka, kde nezaměstnanost mladých lidí přesahuje 55 %. Průměr EU dosahuje 23,4 %. Česká republika hlásí méně než 20 % mladých bez práce.

REKLAMA
REKLAMA