Francie a Německo: Euro zachráníme za každou cenu

Nicolas Sarkozy a Angela Merkel dnes (8. prosince) na summitu EU předloží návrh na vytvoření „unie stability a růstu“. Základem by měl být přísnější dohled nad rozpočty zemí eurozóny. Konečná dohoda může být vyjednána i s menší skupinou „ochotných“, pokud se nepodaří dosáhnout shody celé EU, varují Paříž a Berlín. Předseda Evropské rady Van Rompuy se však domnívá, že existují i jiné cesty.
Rompuy, Sarkozy, Merkel
zdroj: Rada EU

„V Unii musí vládnout pevná pravidla a pro státy eurozóny by měly platit silnější závazky,“ píše se ve společném dopise francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkel, který včera (7. prosince) rozeslali ostatním evropským lídrům.

Přísnější dohled nad národními rozpočty by měl sloužit jako pojistka proti tomu, že neposlušné státy, jako v minulosti například Řecko, ztratí kontrolu nad svým státním dluhem. Zároveň by se tak umožnilo položit základy pro nové uspořádání eurozóny.

Dopis Sarkozyho a Merkel přináší například návrh na nový postup při nadměrném rozpočtovém schodku, kterým neposlušná země poruší Pakt stability a růstu (státní dluh členské země překročí hranici 3 % HDP).

Podle francouzsko-německého návrhu by proti takovým státům byly nově zavedeny „automatické sankce“, které by mohla odvrátit jen kvalifikovaná většina hlasů zemí eurozóny. Tedy přesně naopak, než je tomu nyní, kdy musí kvalifikovaná většina postihy vůči nedisciplinovanému státu schválit.

Koalice ochotných

Přísnější dohled nad rozpočty zemí eurozóny by vyžadoval změnu Smlouvy o EU, která by mohla být schválena na zasedání Evropské rady na začátku března 2012. „Pokud nebudou změny schváleny, země eurozóny si půjdou za svým,“ varují Sarkozy a Merkel, kteří jsou rozhodnuti vypracovat novou smlouvu bez ohledu na nesouhlas některých členských států.

Není totiž jisté, jestli se ostatní země platící eurem k této taktice Francie a Německa během summitu připojí. Již v minulosti se objevily komplikace s ratifikací podobných dohod v Irsku, Finsku a na Slovensku. Situace se tedy může opakovat.

Francouzský prezident a německá kancléřka jsou však odhodláni spolupracovat se zeměmi, které jsou ochotné a schopné se do těchto změn zapojit. Navrhují, že s jakousi „koalicí ochotných“ by mohla být v tomto případě vyjednána dohoda mimo rámec EU.

„Budeme usilovat o to, aby byla nová dohoda implementována do unijní legislativy, jak jen to bude možné,“ píšou Merkel a Sarkozy.

Zastánci evropského federalismu však varují, že takový postup může situaci na finančních trzích ještě zhoršit.

„Trhy okamžitě zaútočí na státy, které budou stát mimo tuto skupinu. Bude to mít dramatické následky nejen pro ně, ale pro eurozónu a celou EU,“ tvrdí Spinelliho skupina, iniciativa založená za účelem prosazování federalistických myšlenek v EU.

„Nesmíme zapomenout, že spousta evropských států včetně nás by změnu primárního práva podmínila referendem,“ řekl o českém postoji k případné změně smlouvy český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Jsme k tomu velice opatrní,“ podotkl. „Eurozóna musí nejprve vědět, co chce. Ale neměli bychom pracovat na tom, aby vznikly dvě Evropy, aby se rozdělily cesty eurozóny a ostatních států,“ dodal ministr.   

Van Rompuy: Existují jiné způsoby

„K řešení krize eurozóny existují rychlejší cesty než je změna základních smluv,“ domnívá se stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Společně s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem připravil pro dnešní jednání evropských lídrů vlastní dokument. Ten obsahuje návrhy, které by změny primárního práva nevyžadovaly.

Jednou možností je podle něj zavedení „zlatého pravidla“ do ústav členských států, které by státní rozpočty udržovalo v limitech Paktu stability a růstu. Na jeho implementaci do národních legislativ by dohlížel Soudní dvůr EU. 

Druhým způsobem je zavedení nových pravidel pro rozpočtovou disciplínu zemí eurozóny na základě článku 136 Smlouvy o fungování EU. Ten umožňuje v zemích eurozóny zavést zvláštní opatření jako například přísnější fiskální dohled.

Van Rompuy přitom klade důraz na první z možností, která by nevyžadovala ratifikaci v jednotlivých zemích.

Kromě toho bude prý podle informací některých tiskových agentur předseda Evropské rady během summitu usilovat o to, aby se lídři EU dohodli na vydávání eurobondů.

Pevnější sepjetí eurozóny

Vedle přísnějších fiskálních pravidel navrhují Francie a Německo také novou strukturu eurozóny, která by země platící eurem více propojila a sjednotila. Položilo by to například základy pro zavedení zmiňovaných eurobondů, jejichž prostřednictvím by státy eurozóny sdílely své dluhy.

„Nejen společná měna, ale také pevná struktura je nutná k zajištění rozpočtové disciplíny a ekonomického růstu,“ píší oba politikové v dopise. „Současná krize jasně ukázala nedostatky v architektuře Hospodářské a měnové unie (HMU),“ dodávají.                                                                

Posílení struktury HMU by zahrnovalo řadu návrhů, které jsou již projednávány, ale některé státy je blokují. Například Británie se hlasitě staví proti opatřením, jako jsou koordinace politik zaměstnanosti nebo finanční regulace. Společně s Irskem také odmítá zavedení společného konsolidovaného základu daně právnických osob (CCCTB) a daně z finančních transakcí (FTT).

REKLAMA
REKLAMA