Komise chce výrazné pravomoci pro ECB, ukázal návrh

Evropská centrální banka by mohla získat právo provádět namátkové kontroly a odebírat licence ve všech bankách eurozóny. Její pravomoci by navíc mohly sahat i do států, které jednotnou měnu nepoužívají. Ukázal to návrh na podobu jednotného bankovního dohledu, který získala média. Svou představu má Komise oficiálně představit ve středu.
Euro (symbol před ECB)
zdroj: CreativeCommons.org; autor: Vasenka

Návrh na podobu jednotného bankovního dohledu uděluje Evropské centrální bance (ECB) silné pravomoci, díky nimž bude moci provádět namátkové kontroly a odebírat bankovní licence. Takové právo prozatím náleží pouze národním centrálním bankám. Informoval o tom na konci minulého týdne italský deník Il Sole 24 Ore, který návrh zveřejnil na svých stránkách.  

Podle dokumentu by se měla ECB své nové role ujmout od července příštího roku, plné pravomoci by měla postupně získat do začátku roku 2014.    

Svou představu o fungování bankovního dohledu hodlá Evropská komise představit již ve středu (12. září), kdy také její předseda José Manuel Barroso přednese výroční projev o stavu Unie (EurActiv 27.7.2012). Pokud se obsah dokumentu nezmění, vyvolá podle odborníků žhavou debatu.

Pouze velké banky

V každém případě bude muset návrh projít vyjednáváním mezi vládami členských států a Evropským parlamentem. Problém by podle expertů mohl nastat zejména ve dvou bodech.

Podle dokumentu by měla ECB získat právo dohlížet na všechny banky v eurozóně. To však odmítá Německo. Ministr financí Wolfgang Schäuble minulý týden myšlenku kritizoval s tím, že pod dohledem by měly být pouze systémově důležité bankovní instituce.

„Sama ECB uznává, že nemá potenciál na to, aby v blízké budoucnosti dohlížela na šest tisíc evropských bank“ řekl s odkazem na časový harmonogram, který pro vytvoření bankovní unie plánuje Komise.   

Velkou část evropského bankovního systému tvoří malé banky. Více než 90 % aktiv pak spočívá v rukou dvou stovek největších institucí.

Berlínu záleží podle odborníků především na tom, aby získal výjimku z jednotného dohledu pro bankovní skupinu Landesbank, kterou vlastní německý stát.   

Pro nás dohled ne

Dalším problematickým bodem je návrh, aby měla ECB možnost dohlížet také na banky mimo státy eurozóny. Tyto země by měly s Evropskou centrální bankou uzavřít formální dohody „o blízké spolupráci“. Na jejich základě by pak také mohly být prováděny namátkové kontroly.

To se některým státům přirozeně nelíbí. Hlavním odpůrcem myšlenky je Velká Británie.

„Spojené království nechce, aby ECB regulovala jeho bankovní sektor. Návrhy budou muset být pravděpodobně členskými státy schváleny jednohlasně. Vím o třech a možná i čtyřech státech, které přitom s návrhem zásadně nesouhlasí,“ uvedla britská europoslankyně Kay Swinburne (ECR).

REKLAMA
REKLAMA