Eurozóna se rozpadne, pokud nebudou jižní státy souhlasit s reformami

Eurozóna, která má v současné době 17 členů, se může opravdu rozpadnout, pokud se neprovedou hluboké strukturální reformy. Velkou překážkou je častý odpor veřejnosti, zejména v jihoevropských státech. Upozornil na to šéf německé obchodní asociace BGA Anton Börner.
potápějící se euro
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Eurozóna prochází nelehkým obdobím a objevuje se stále více hlasů, které tvrdí, že nemá přílišnou šanci přežít ve své stávající podobě, tedy se 17 členy. Zatím posledním z nich je Anton Börner, šéf asociace německých obchodníků.  

„Pokud veřejnost kývne na strukturální reformy, potom euro může existovat ve své současné podobě,“ citovala jeho slova agentura Reuters.

Epicentrum současné dluhové krize se nachází v jižní Evropě, tedy v Řecku, Itálii, Španělsku a Portugalsku, a proto by především tyto země měly okamžitě zareagovat a přijmout hluboké strukturální reformy, uvedl Börner.  

Podle něj velkou překážku představuje ochota obyvatel těchto států utáhnout si opasky. „Jestliže jihoevropané přijmou tuto výzvu, euro bude dokonce silnější než kdykoliv dříve,“ řekl. 

Börner zároveň nesouhlasí s předpovědí, že největší unijní ekonomika, tedy Německo, se tento rok propadne do recese – například Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden upozornila, že zemi čeká recese ve druhé polovině letošního roku. Börner naopak věří, že zemi podrží její export, který zaznamená růst i příští rok. 

„V žádném případě neočekávám stagnaci nebo pokles exportu,“ zdůraznil šéf německé obchodní asociace. Připustil ale, že růst exportu bude záviset na vývoji dluhové krize v eurozóně. 

Údaje z minulého týdne hovoří o tom, že německý export a import v červenci posílil.

(EurActiv/Reuters)

REKLAMA
REKLAMA