Eurobarometr: Češi nemají důvěru ve vlastní ekonomiku

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který si nechala zpracovat Evropská komise, si 84 % Čechů myslí, že se česká ekonomika nachází ve velmi špatné situaci. V Řecku je nedůvěra v národní hospodářství dokonce stoprocentní. V evropské sedmadvacítce se propadá i podpora evropských institucí a společné měny euro.
graf s lupou
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: winnond

Podle nejnovějšího Eurobarometru, průzkumu veřejného mínění, který je zadáván Evropskou komisí, je pouze 16 % Čechů přesvědčeno, že se jejich národní ekonomika nachází v dobrém stavu.

Češi se tak dostali pod evropský průměr, který činí 27 %, na 13. místo.

Podle zmíněného průzkumu se v této otázce názory občanů značně liší. Zatímco ve Švédsku nebo Lucembursku věří své národní ekonomice přes 80 % obyvatel, ve Španělsku je optimistické pouze 1 % dotázaných a v Řecku kladně neodpověděl dokonce ani jeden respondent.

Nedostatek důvěry je přitom podle bývalé španělské ministryně zahraničních věcí Any Palacio jedním z klíčových problémů, který brání Evropě vzpamatovat se ze stávající krize.

„Nesmíme zapomenout, že Evropská unie je stále největší světovou ekonomikou. Tvoříme 17 % světového HDP, Spojené státy pouze 12 %. Unie je zároveň světovou velmocí v inovacích. Pokud si ale nebudeme věřit, bude to velký problém,“ uvedla Palacio v nedávném rozhovoru pro EurActiv.

Čechy straší růst cen

Kromě strachu z ekonomického vývoje se Češi nejvíce bojí růstu cen a inflace. Důvodem může být zdražení výrobků po zavedení vyššího DPH na začátku letošního roku.

Obecně se Evropané nejvíce obávají nezaměstnanosti, což v době, kdy počet lidí bez práce stále roste a podle nejnovějších údajů již přesáhl 25 milionů, není velkým překvapením (EurActiv 1.8.2012).

Dalším strašákem, který byl nejčastěji uváděn například Němci, je růst vládního dluhu. Evropané se dále bojí vysokých daní, zajištění zdravotní a sociální péče či imigrace.

Důvěra v instituce EU klesá

Probíhající krize má vliv i na důvěru občanů v evropské instituce. Zatímco na podzim 2009 mělo k EU pozitivní vztah 48 % dotázaných, nyní toto číslo kleslo na 31 %.

Vzhledem ke stávající situaci v eurozóně může být možná překvapením, že podpora společné měny nezažívá tak značný pokles. Na začátku roku 2006 podporovalo společnou měnu 59 % respondentů, nyní je toto číslo „jen“ o 7 % nižší.

REKLAMA
REKLAMA