EU přivítala plánované reformy řecké vlády

Evropská komise přivítala řecký závazek uskutečnit důležité strukturální reformy, které by měly pomoci řeckým podnikům. Athény se zavázaly i ke škrtům, které mají zaručit Řecku další peníze ze záchranného balíčku. Komise nyní podle svých slov čeká na implementaci slíbených kroků.
Samaras
Řecký premiér Antonis Samaras; zdroj: Evropský parlament

„Deset priorit pro provedení strukturálních reforem, které byly včera oznámeny ministrem rozvoje, jasně signalizuje závazek řecké vlády přijmout tolik potřebné reformy řecké ekonomiky. To vítáme,“ uvedla ve svém prohlášení Evropská komise.

„Plnění těchto priorit významně přispěje k hlubším reformám, ke kterým se Řecko zavázalo v rámci memoranda o porozumění (přijatého při schválení prvního řeckého balíčku v květnu 2010, pozn. red.) a které jsou tolik potřebné pro podporu růstu a zaměstnanosti,“ dodala Komise.

V novém desetibodovém plánu se řecká vláda zavázala, že se pokusí být vstřícnější k podnikům, a to prostřednictvím opatření jako je omezení byrokracie či zrychlování postupů.

Tento závazek přišel poté, co se koaliční strany pod vedením premiéra Antonise Samarase dohodly na novém úsporném balíku ve výši 11,5 miliardy eur.

Detaily plánovaných škrtů zatím nejsou jasné. Spekuluje se o tom, že bude redukován rozpočet ministerstva práce, a to až o 5 miliard eur, což ovlivní platy státních zaměstnanců. Znovu by měly být sníženy i penze a mluví se i o navýšení věku odchodu do důchodu z 65 na 67 let.

„Nyní očekáváme implementaci těchto řeckých závazků, která bude plně respektovat unijní právo a především pravidla jednotného trhu,“ uvádí oficiální stanovisko Komise a dodává, že v případě potřeby je připravena poskytnout Řecku pomocnou ruku.

Snaha vyhnout se Grexitu

Tyto škrty byly podle ministra financí Yannise Stournarase „nezbytným předpokladem pro to, aby Řecko mohlo zůstat v eurozóně“. Pokud by Athény podobný balíček pro příští dva roky nepřijaly, ztratily by přístup k mezinárodní půjčce, která je chrání před bankrotem. Ten by navíc znamenal i vyhození Řecka z eurozóny.

Athény jsou v posledních týdnech kritizovány za pomalé tempo reforem. V Řecku už několik dní probíhá inspekce troiky (Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky), která má za cíl posoudit, zda si Řecko další peníze zaslouží (EurActiv 26.7.2012).

Škrty ohrožují i křehkou řeckou koalici

Přestože jsou plánované škrty v Bruselu přijímány s nadšením, nové vládní koalici, která vznikla letos v létě po opakovaných volbách (EurActiv 18.6.2012), přidělávají spíše vrásky.

„Pro středo-pravicovou Novou demokracii bude čím dál tím složitější podporovat úsporný program, aniž by riskovala kolaps křehké koalice,“ tvrdí Martin Koehring z organizace Ekonomická inteligenční jednotka (EIU).

Poté, co lídr koaliční strany PASOK Evangelos Venizelos jen velmi neochotně souhlasil s novými škrty, je situace ještě více napjatá.

Řecku rychle mizí peníze ze státní pokladny, a chybí tak prostředky na platy a důchody státních úředníků. V severním Řecku navíc protestují proti snížení mezd, které bylo nedávno schváleno, stovky nemocničních lékařů.

REKLAMA
REKLAMA