EU odložila jednání o posílení palebné síly záchranného fondu

Summit lídrů eurozóny, který měl navazovat na jednání Evropské rady koncem tohoto týdne v Bruselu, byl podle zpravodajských agentur odložen. Důvodem je prý odmítavý postoj největší ekonomiky EU Německa vůči posílení záchranného fondu eurozóny ESM.
Sarko Angela Herman
Zdroj: The Council of the European Union.

Pracovní oběd lídrů 17členné eurozóny, kterým měl pokračovat druhý den bruselského summitu celé evropské sedmadvacítky, se odkládá. Uvedla to zpravodajská agentura AFP s odvoláním na informace od diplomatických zdrojů z blízkosti unijních institucí. 

Podle nich je třeba za odložením páteční schůzky hledat odmítav stanovisko největší unijní ekonomiky, kterou je Německo, k posílení trvalého záchranného fondu ESM. 

Spolková republika se už o víkendu ocitla pod tlakem, když ministři financí zemí G20 na víkendovém jednání v hlavním městě Mexika dali najevo ochotu navýšit příspěvky do Mezinárodního měnového fondu (MMF), pokud i Evropa posílí vlastní záchranné mechanismy (EurActiv 27.2.2012). Pokud by se tak stalo záchranná kapacita MMF by se zvedla na téměř 2 biliony dolarů.  

Ministři ze zemí platících eurem přislíbili, že svou odpověď formulují v průběhu příštího měsíce. O případném přilití prostředků do ESM měli vést rozhovory už tento pátek. 

Jak zopakovala německá kancléřka Angela Merkel během včerejšího schvalování záchranného balíku pro Řecko na půdě spolkového sněmu (více v jiném dnešním článku), Berlín je přesvědčen o tom, že současná kapacita fondu je dostačující a její navýšení není nutné. Pro obnovení důvěry trhů a podporu hospodářského růstu je podle Němců nejdůležitější fiskální disciplína.

Ministři financí budou závěrem týdne v Bruselu jednat mj. o současné situaci v Řecku a především pak vyhodnotí, zda Řekové dostáli závazkům, kterými je podmíněna druhá záchranná pomoc ve výši 130 miliard eur. Na té se eurozóna shodla minulý týden (EurActiv 21.2.2012).

REKLAMA
REKLAMA