Devět zemí EU tlačí na zavedení daně z finančních transakcí

Devět členských zemí EU požádalo Dánsko, které v současné době zastává předsednictví v Radě EU, aby co nejdříve zařadilo jednání o zavedení daně z finančních transakcí (FTT) do své agendy. Ve svém prohlášení to včera (7. února) uvedla francouzská vláda.
Frankfurt banky
Bankovní čtvrť ve Frankfurtu nad Mohanem; autor: Thomas Wolf; zdroj: WikimediaCommons.org.

Francouzský ministr financí François Baroin prohlásil, že „srdce eurozóny“ je připraveno zavést novou daň.

V prohlášení francouzské vlády se proto uvádí, že devět evropských zemí žádá dánské předsednictví o urychlení práce Rady EU na návrhu směrnice o FTT, aby mohla být projednávána už v první polovině tohoto roku.

Pod dopis Kodani se podepsal italský premiér Mario Monti a ministři financí Francie, Německa, Rakouska, Belgie, Španělska, Finska, Řecka a Portugalska s tím, že je tato iniciativa otevřená ostatním státům, doplnil Baroin.

Plánovaná daň, nazývaná někdy též Tobinova, by se měla podle dřívějších návrhů Evropské komise týkat transakcí s cennými papíry jako jsou akcie, dluhopisy nebo deriváty. V případě akcií a dluhopisů by daňová sazba činila 0,1 % z transakce, u derivátů 0,01 %.

Podle některých evropských politiků by mělo být zavedení této daně způsobem, jak získat od bank zpět peníze, které do nich některé evropské státy musely kvůli finanční krizi napumpovat.

Rozdílné názory

Aby se z plánu EU na zavedení nové evropské daně stala závazná legislativa, musí jej podpořit všech 27 členských států Unie. Podporu všech ale pravděpodobně získá jen velmi ztěžka.

O kladném postoji k dani ze strany německé kancléřky Angely Merkel a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nikdo nepochybuje (např. EurActiv 10.1.2012). Kancléřka navíc na společném německo-francouzském setkání, které se konalo na začátku ledna, prohlásila, že přestože preferuje, aby byla FTT zavedena globálně, v případě, že všechny země nebudou souhlasit ze zavedením daně, pokusí se prosadit FTT alespoň v zemích eurozóny.

Francie je dokonce ochotna přijmout FTT i v případě, že by byla v Evropě jediná, a před dvěma týdny nastínila plán své vlastní daně. Prezident Sarkozy doufá, že by mohla být přijata ještě do dubna, kdy má proběhnout první kolo francouzských prezidentských voleb.

„Pokud nepůjdeme ostatním příkladem, daň nebude nikdy zavedena. Věříme však, že se nám povede nastartovat v eurozóně nový trend a ostatní státy nás budou následovat,“ prohlásil Sarkozy na začátku ledna.

Naopak hlavním odpůrcem daně z finančních transakcí je Velká Británie, která se obává, že FTT by totiž mohlo ohrozit její finanční centrum – londýnskou City.

Britský premiér David Cameron se nechal už několikrát slyšet, že pokud nebude FTT zavedena naráz na celém světě, návrh na tuto daň zablokuje (EurActiv 9.1.2012). Se zavedením však nesouhlasí například také Spojené státy nebo Čína.

Česká vláda proti

A růžově to nevypadá ani v České republice, kde se vláda premiéra Nečase k FTT staví odmítavě. K hlavním argumentům ministerského předsedy patří především tvrzení, že by na podobnou daň doplatili hlavně klienti bank navýšením poplatků, nikoliv banky samotné.

Náměstek ministra financí Jan Gregor zase prohlásil, že zavedení evropské daně by mohlo narušit daňovou suverenitu“ národních států (EurActiv 14.12.2011).

REKLAMA
REKLAMA