Deseti milionům pracovníků v EU nestačí částečný úvazek, chtějí více hodin

Více než čtyři procenta zaměstnanců pocházejících ze zemí Evropské unie pracují na částečný úvazek. Přitom by si tito lidé přáli více pracovních hodin. V roce 2014 se tak jednalo celkově o více než 10 milionů lidí. Ještě v roce 2008 přitom dosahovala takzvaná podzaměstnanost z celkové pracovní síly hodnoty 3,1 procenta, ukazují aktuálně zveřejněné statistiky Eurostatu.
Lidi v práci
zdroj: Shutterstock; autor: Monkey Business Images

V celoevropském měřítku jsou to přitom především ženy, které spadají do této kategorie. Z celkového počtu tvoří dvě třetiny. Konkrétně se jedná o 6,9 milionů žen ve srovnání s 3,4 miliony mužů v roce 2014. Čísla odráží celkovou nerovnost v přístupu k částečným úvazkům.

Podle údajů Eurostatu bylo totiž předloni v evropské osmadvacítce 74 procent zaměstnanců na částečný úvazek ženského pohlaví.

Z pohledu jednotlivých států bylo k nedobrovolné práci na zkrácený úvazek nuceno nejvíce lidí na Kypru – více než sedm procent, následovalo Španělsko se 6,5 procenty a Nizozemsko společně se Švýcarskem s 6,3 procenty. Česko, kde nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých hodnot, se naopak umístilo na druhém konci tabulky. Hodnota tu dosáhla pouhého půl procenta.

Podle personalistů existuje v tuzemsku naopak silný zájem o částečné úvazky, kterých je aktuálně pouze kolem šesti procent. 

Autor: Markéta Žižková

Celý článek naleznete na webu E15.cz.

REKLAMA
REKLAMA