Daianu: Lisabonská agenda se musí aktualizovat

Nové globální výzvy jako klimatické změny a současná potravinová krize volají po aktualizaci Lisabonské agendy pro růst a zaměstnanost, řekl v rozhovoru pro EurActiv rumunský poslanec Evropského parlamentu Daniel Daianu (ALDE).

Daianu, který je profesorem ekonomie a bývalým ministrem hospodářství, nedávno organizoval v Evropském parlamentu akci za účasti mladých podnikatelů z celé Evropy.

Na otázku, zda jeho zájem rozvíjet ducha podnikání mezi mladými lidmi je spojeno s Lisabonskou strategií, Daianu uznal, že Evropa v mnoha ohledech v globální konkurenci zaostává. Zejména se jedná o univerzity a centra světové excelence. Na druhé straně poukázal na „ohromnou rozmanitost výkonnosti mezi členskými zeměmi“ a explicitně označil skandinávské společnosti jako Nokia jako výjimečně dobré podnikatele.

„Skutečnost, že zřizujeme technologický institut, naznačuje nynější uznání, že zaostáváme a nemáme životaschopnost,“ prohlásil Daianu.

Nedávné přijetí Small Business Act poslanec EP označil jako krok správným směrem, aby se dopředu posunula Lisabonská strategie. Zatímco uznal komparativní výhody malých společností, připustil, že v současné situaci finanční krize a zpřísňování poskytování úvěrů „banky dávají přednost velkým jménům“.

Rumunský poslanec odmítl domněnku, že historické dědictví východní Evropy znamená, že podnikatelský duch tam není přítomen tak jako na západě. Uznal ale, že „určitý čas lidem ve střední a východní Evropě trvalo v tomto ohledu vyrůst“.

„Neříkám, že můžeme najít kopie Billa Gatese ve střední a východní Evropě. Ale po dvou dekádách můžeme vytvořit seznam vynikajících podnikatelů. Lidé, kteří nejsou zahrnuti do pochybných obchodů a kteří řídí dobře fungující společnosti, které vytvářejí něco pro svůj národní rozpočet a které soutěží na evropských trzích,“ řekl Daianu.

Celý rozhovor v anglickém jazyce si je možné přečíst zde.

REKLAMA
REKLAMA