ČR boduje, S&P ji zvedla rating o dva stupně

Ratingová agentura Standard&Poor´s zlepšila České republice ratingové hodnocení o dva stupně – u dlouhodobých závazků v cizích měnách z A na AA- a u těch v domácí měně z A+ na AA se stabilním výhledem. Podle ekonomů rozhodnutí agentury především sníží náklady financování českého dluhu.
Burza, čísla
Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: worradmu.

Poté, co někteří analytici začali spekulovat o koruně jako o nástupci švýcarského franku v roli bezpečné měny (EurActiv 19.8.2011), přišla v době, kdy ratingy evropských zemí spíše padají, pozitivní zpráva. Ratingová agentura Standard&Poor´s dnes (24. srpna) zvedla České republice ratingové hodnocení, a to hned o dva stupně.

U dlouhodobých závazků, které jsou v cizích měnách, se nyní v kolonce Česká republika bude namísto známky A objevovat hodnocení AA-, a u dlouhodobých závazků v domácí měně dosavadní známku A+ nahradí hodnocení AA. Výhled země navíc S&P označila za stabilní.

Ke zlepšení „vysvědčení“ České republiky přispěla podle agentury především nízká míra zahraničního zadlužení, stabilní bankovní sektor s minimem půjček v cizí měně a fungující nezávislá centrální banka.

„Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnohým dalším státům je naopak rating snižován,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Podobný názor zastává i hlavní ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek, podle nějž je zvýšení ratingu možné vnímat jako „ocenění přístupu českých vlád k otázce zadlužení v posledních třech letech“.

Sobíšek dodává, že vyšší rating „dlouhodobě pomůže omezit náklady české vlády na financování dluhu“ a krátkodobě se může pozitivně podepsat i na kurzu české koruny.

Obdobné závěry nabízí i hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Vyšší hodnocení v době, kdy se ratingy zemí vyspělého světa spíše zhoršují a „počet zvýšení by se dal spočítat na prstech jedné ruky“, označil za „pozitivní“.

Podle Bureše může úprava ratingu od jedné z trojice hlavních agentur zmírnit vliv globálních trhů na výši rizikové prémie u českých vládních dluhopisů i na kurz koruny.

Spekulace o koruně jako novém švýcarském franku ale ekonom Poštovní spořitelny odmítá: „Přestože dnes po oznámení zprávy koruna prudce posílila, dlouhodobě to pro ni nebude znamenat nic zásadního.“ „Česká republika i bez ohledu na zvýšení ratingu zůstává malou otevřenou ekonomikou. Německo zpomaluje a další dva kvartály zřejmě ještě zpomalovat bude, což ovlivní české exportéry, a bude to působit na oslabování koruny,“ řekl Bureš EurActivu.

Koruna podle něj každopádně švýcarský frank jen tak nenahradí. Český trh je malý a není na něm dost aktiv, v nichž by investoři mohli držet své investice, vysvětluje ekonom. „Česká ekonomika je navíc silně procyklická a jakékoli zpomalení světové ekonomiky na nás dopadne dřív než na Švýcarsko. Proto tu roli bezpečného přístavu koruna hrát nemůže,“ myslí si Bureš.

REKLAMA
REKLAMA