České podniky očekávají, že globální ekonomika poroste

Šéfové velkých mezinárodních společností stále více věří v pozitivní vývoj globální ekonomiky. Důvěra ve zlepšení ekonomické situace se navíc zvyšuje i ve vedení českých firem. Ukázal to nový Barometr investiční důvěry společnosti Ernst & Young. K vývoji domácí ekonomiky už tak optimističtí nejsou, i tak ale některé české firmy plánují vytvářet nová pracovní místa.
grafy (růst, investice)
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: jannoon028.

Během uplynulého roku se počet vedoucích pracovníků mezinárodních firem, kteří věří, že se ekonomická situace zlepšuje, zdvojnásobil. Globální hospodářský vývoj hodnotí mnohem pozitivněji i čeští manažeři.

Skoro polovina (48 %) jich je přesvědčena, že se ekonomický vývoj zlepšuje. Loni v říjnu to přitom bylo jen 29 % šéfů českých podniků. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro společnost Ernst & Young pravidelně provádí agentura Economist Intelligence Unit. Bylo do něj zahrnuto na 1.600 manažerů z 50 zemí světa včetně České republiky.

Jen čtvrtina českých manažerů se domnívá, že se globální ekonomická situace zhoršuje. K domácímu vývoji jsou ale více skeptičtí. Česká ekonomika bude růst jen podle 37 % respondentů, ještě před rokem si to přitom myslelo 67 % dotázaných.

Čeští manažeři jsou zdrženlivější i v hodnocení zisků – 30 % očekává, že se zvýší, loni to bylo dvakrát více. Vůbec nejvíce se k horšímu změnil jejich pohled na růst zaměstnanosti, očekává ho jen 22 % ve srovnání s loňskými 61 %. Zlepší se podle nich ale dostupnost úvěrů (45 %) a zvýší se hodnota akcií (30 %).

Mírný růst české ekonomiky

České hospodářství poroste o 1-3 % HDP, myslí si to alespoň skoro 40 % dotázaných manažerů. Více než polovina ale očekává nulový růst nebo dokonce pokles. I přesto se oproti říjnu výrazně zvýšil počet firem, které plánují najímat novou pracovní sílu (nyní 31 %, v říjnu jen 13 %).  Stejně tak se ale více podniků chystá propouštět (26 % oproti 10 %).

V souvislosti s pozitivním očekáváním globálního hospodářského vývoje, začínají mít generální a finanční ředitelé v České republice větší zájem o růst a investice. Třetina z nich se chce v následujícím období zaměřit právě na růst a ve 45 % podniků by podle průzkumu mělo být prioritou investování.

To by se mohlo týkat hlavně Slovenska, Gruzie, Indie, Bulharska a Rumunska. Respondenti ostatních států světa přitom chtějí investovat spíše do velkých globálních ekonomik, jako je Čína, Indie, Brazílie, USA a Kanada.

„Situaci, ve které se dnes nacházíme, můžeme označit slovy ‚paradox investiční důvěry‘: důvěra roste, kapitálové trhy posilují, úvěry jsou podstatně dostupnější, ale na fúzích a akvizicích se to zatím ještě příliš neprojevuje,“ komentuje výsledky průzkumu Vladislav Severa, vedoucí oddělení transakčního poradenství Ernst & Young. Před krizí byla totiž důvěra v ekonomiku a aktivita v oblasti fúzi a akvizic více propojené.

Nárůst počtu fúzí a akvizic nyní i tak ale očekávají dvě třetiny dotázaných manažerů v České republice. Severa přitom připomíná, že makroekonomická rizika, jako jsou krize eurozóny nebo pomalejší tempo hospodářského růstu nových ekonomik, nutí potenciální investory k obezřetnosti.

REKLAMA
REKLAMA