Evropský průmysl opět na sestupu

Průmyslová výroba se v eurozóně v červnu propadla v porovnání s květnem o 0,6 %, v celé Unii o 0,2 %. Odhady Eurostatu většinu analytiků zklamaly – květnová čísla totiž naznačovala mírné oživení. Ekonomové očekávají v následujících měsících mírný nárůst výroby, bojí se ale dalšího propadu na konci roku a rostoucí nezaměstnanosti.
průmysl stavebnictví
Zdroj: EurActiv

Zatímco květen přinesl pozitivní překvapení, červnová čísla znamenají „studenou sprchu“, jak včera nejnovější várku dat trefně komentoval analytik ČSOB Petr Dufek. jestliže v květnu (v meziměsíčním srovnání) průmyslová výroba eurozóny vzrostla o 0,6 %, v červnu se zase o stejný podíl propadla. V celé sedmadvacítce průmysl víceméně stagnuje: v květnu nulový růst, v červnu pokles o 0,2 %.

Pokud jde o meziroční srovnání průmyslové výroby mezi červnem 2008 a červnem 2009, nastal v eurozóně pokles o 17 % a v EU27 o 15,6 %.

Eurostat neměl zatím k dispozici odhady ze všech členských států (ani z Česka), nicméně  z dostupných čísel vyplývá, že v meziměsíčním srovnání si nejlépe vedlo Irsko (+9,3 %), Nizozemsko (+2,1 %) a Polsko (1,7 %). Největší propad zaznamenali Dánové (-2,7 %), Italové (-1,2 %) a Bulhaři (-1,1 %). Průmyslová produkce poklesla v sedmi státech, vzrostla v deseti a zůstala stabilní v Německu.

V meziročním srovnání ční nad všechny Irsko, které si mezi červnem 2008 a červnem 2009 jako jediné ze všech států (kde byla dostupná data) polepšilo. Ostatní zaznamenaly pokles výroby. Největší byl v Estonsku (-30,1%), Slovinsku (-22,2 %) a Itálii (-21,9 %), naopak nejlépe si vedli Poláci, Rumuni a Holanďané (propady v rozmezí od čtyř do deseti procent).

U Česka Eurostat neuvedl žádné údaje, nicméně Český statistický úřad zveřejnil meziroční srovnání průmyslové výroby, která podle něj v tuzemsku v červnu poklesla o 12,2 %, zatímco v květnu činil propad 22 %.

Stanoviska:

„Je třeba přihlédnout k tomu, že v červnu loňského roku dosahovalo tempo průmyslové výroby již pouze dvou procent. Poněkud lepší červnové výsledky ve srovnání s květnem a dalšími předchozími měsíci letošního roku jsou způsobeny zejména nižší výchozí základnou,“ reagoval na výsledky českého průmyslu Boris Dlouhý ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 „I když ta čísla nejsou nějak extrémně pozitivní a zklamala část analytiků, tak bych je nehodnotil čistě negativně. Myslím si, že to oživení pomaličku přichází do eurozóny, ale bude ještě velice bolestivé,“ uvedl k situaci v Evropě (včera pro ČT) hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš, který předpokládá, že se v dalších měsících bude evropský průmysl zvedat. Skutečná zkouška ho ale podle Bureše čeká na konci roku, kdy „odezní stimulační balíky“ a teprve tehdy bude čas na hodnocení jednotlivých zemí (Bureš favorizuje spíš ty menší).

„Není sice důvod zatím jásat, nicméně Hospodářská komora je lehce optimistická; my si myslíme, že ta situace českého průmyslu se začíná pozvolna stabilizovat a obracet k lepšímu a věříme, že ten trend bude pokračovat i v následujících měsících,“ reagoval na slova Jana Bureše šéf marketingu Hospodářské komory ČR Petr Víšek.

„Je to velké zklamání. Původně jsme očekávali mírný nárůst, takže další propad, devátý z deseti posledních měsíců, je zklamáním,“ řekl pro agenturu Reuters ekonom BNP Paribas Ken Wattret.

„Pokles červnové průmyslové výroby naznačuje, že krize bude trvat delší dobu a že dále procházíme složitým obdobím hospodářské recese,“ komentoval pro ČTK data Eurostatu mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. „Zejména pro nás zásadní německá ekonomika se ještě nezotavila, což naznačují i údaje její červnové průmyslové výroby,“ dodal.

REKLAMA
REKLAMA