Začíná rozpočtový summit, opozice kritizuje vládní postoj

Vláda prosazuje v otázce podoby finančního rámce EU pro roky 2014 až 2020 na jedné straně zachování objemu peněz pro kohezní politiku, zároveň však požaduje úspornější rozpočet. Stává se tak členem obou nejviditelnějších skupin států, jejichž spor se očekává na probíhajícím summitu Evropské rady. Opozici se vládní postoj k rozpočtu EU nelíbí, označuje ho za „trapný“.
Nečas a Rompuy
zdroj: Rada EU.

V Bruselu dnes začíná mimořádné jednání Evropské rady. Již od rána probíhají bilaterální jednání, odpoledne by se pak lídři všech 27 členských států měli sejít u jednoho stolu a snažit se domluvit, jak bude vypadat unijní rozpočet pro příštích sedm let.

Hlavní spor se očekává mezi dvěma tábory. Jako „přátelé koheze“ je označováno 16 nových a chudších členských států Unie, které jsou čistými příjemci rozpočtu. Ti se staví proti snížení objemu peněz určených pro kohezní politiku. Druhou skupinu pak tvoří bohatší státy EU, které se zasazují především o co nejúspornější rozpočet (EurActiv 21.11.2012).

Jak novinářům včera zopakoval premiér Petr Nečas, Česká republika je členem obou zmíněných skupin. „Dovedeme si představit kombinaci obou těchto prvků,“ řekl.

Ne všichni však s tímto názorem souhlasí. „Postoj Nečasovy vlády k rozpočtu EU je trapný. Na jedné straně chce více peněz do politiky soudržnosti, s čímž samozřejmě souhlasím, na druhé straně nechce dát EU peníze,“ řekl EurActivu europoslanec Vojtěch Mynář (ČSSD, S&D).

Podle něj potřebuje Evropská unie především silný prorůstový rozpočet, který by přinesl ekonomický růst, díky kterému by vznikala nová pracovní místa ve všech regionech.

„Naše země růst ekonomiky akutně potřebuje, už skoro rok jsme v recesi a vláda není schopna tuto situaci vyřešit. Věřím, že nadcházející zasedání Rady přijme takový návrh rozpočtu, se kterým bude souhlasit Evropská komise i poslanci Evropského parlamentu,“ dodal Mynář.

Veto od ČR nečekejte

O tom, že jednání nebudou lehká, není žádných pochyb. Jak potvrdil na dnešním zasedání Výboru pro evropské záležitosti (VEZ) náměstek státního tajemníka pro evropské záležitosti Martin Tlapa, je pravděpodobné, že by se původně dvoudenní summit mohl protáhnout až do neděle. I tak je ale pravděpodobné, že ke konečné dohodě nakonec nedojde, a Rada se tak bude muset zabývat tímto tématem i na svých příštích zasedáních. Nejbližší z nich proběhne 13. – 14. prosince.

To, že jsou některé státy ve svých pozicích neoblomné, dokazuje i fakt, že vetem rozpočtu už pohrozilo 10 zemí Unie. Česká republika k nim nepatří. „Nám se ten návrh nelíbí, budeme proti němu velmi ostře vystupovat. Na druhé straně nemáme zájem na tom, aby víceletý finanční rámec nebyl přijat,“ prohlásil premiér Nečas.

Předseda vlády dodává, že je především potřeba zachovat prostředky na kohezní politiku, která má prorůstový charakter. „Tady je třeba objektivně říci, že v tomto finančním období dochází velmi často k plýtvání finančních prostředků z evropských fondů. Dokonce k velmi nemravným a neetickým krokům někde za hranicí zákona spojených s korupcí,“ prohlásil Nečas a dodal, že prostředky pro dosažení úspor vidí například ve snižování přímých plateb na zemědělství a také ve výdajích na administrativu Unie.

REKLAMA
REKLAMA