V Itálii a Řecku nejsou uprchlíci, které by mohla ČR přijmout, tvrdí Chovanec

Česká republika se nezapojila do relokací uprchlíků z jižní Evropy, protože Itálie ani Řecko nenašly vhodné osoby. Právě tímto argumentem se chce česká vláda bránit před sankcemi za neplnění povinností.
relokace
@ European Union, 2016

Evropská komise před měsícem zahájila proti České republice řízení kvůli nesplnění povinnosti relokovat uprchlíky z Řecka a Itálie. Ministr vnitra Milan Chovanec na výzvu Komise odpověděl nesouhlasně.

„Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme,“ uvedl ministr Chovanec, který systém relokací kritizuje od samého počátku.

Problém podle něj spočívá na straně Itálie a Řecka, které nezvládají registrovat a bezpečnostně prověřovat nově příchozí migranty. „Navíc na území Itálie a Řecka není v současné chvíli nikdo, kdo splňuje podmínky pro relokaci, proto je jakákoli nabídka ze strany ČR bezpředmětná,“ vysvětlil ministr vnitra.

V Řecku čeká na relokaci 11 tisíc uprchlíků

Podle odborníka Tomáše Jungwirtha z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty je ale Chovancovo tvrzení nepravdivé. „Podle poslední zprávy Evropské komise o relokacích a přesidlování z poloviny června čekalo v Řecku na relokaci asi 11 tisíc oprávněných osob,“ vysvětlil EurActivu.

Počet osob v Itálii způsobilých k relokaci Komise ve své zprávě neuvádí, neboť ještě deset tisíc Eritrejců čeká na registraci. Do země navíc proudí další migranti z Afriky, zejména Guiney či Nigeru.

Itálie a Libye nezvládají migrační krizi. Volají EU o pomoc. Více >>>>

Česká republika však pomoc přislíbila pouze těm, kteří mají průkaz totožnosti či cestovní dokumenty. V únoru a květnu 2016 slibovala, že poskytne zázemí padesáti takovým osobám, konkrétně dvaceti žadatelům z Řecka a třiceti z Itálie.

Pro Itálii je ale nalezení žadatelů s požadovanými doklady velmi náročné. ČR tak nakonec přijala pouze dvanáct osob z Řecka s tím, že další mají dveře do země zavřené. Celkem měla podle rozhodnutí Rady přijmout až 2691 uprchlíků.

Po roce nečinnosti hrozí ČR sankce

Evropská komise opakovaně ČR vyzvala, aby své podmínky pro přijetí uprchlíků zmírnila. Podobné výtky směřovala také Slovensku, které se rozhodlo relokovat pouze osamocené ženy s dětmi, a nikoli celé rodiny. Slovensko má nyní čas na přehodnocení svého přístupu. České republice již tento limit vypršel, neboť byla v relokacích již rok neaktivní.

Nyní ji čeká další fáze řízení o nesplnění povinnosti. Ministerstvo vnitra již zaslalo Evropské komisi své vyjádření a na řadě je opět Komise, která jej musí posoudit. Pokud shledá odpověď za neuspokojivou, zašle české vládě odůvodněné stanovisko a celou záležitost může později předat Soudnímu dvoru EU. Zemi by tak hrozily sankce.

 • Vladimir Kolarik

  Vazena pani Zachova.

  Vase tvrzeni “Počet osob způsobilých lidí v Itálii Komise ve své zprávě neuvádí …” neni spravne.
  Jedna se o neznalost nebo lez?

  “Thirteenth report on relocation and resettlement … — 13.6.2017 — … Until now, Italy has registered for relocation about 8,600 persons, of whom 6,896 have been already relocated.”

  Aktualni pocet asi 1704 osob zpusobilych lidi v Italii tedy komise uvadi.

  Predstavu o Italii muze upresnit to, ze v cervnu 2015 pozadovala a dostala kvotu 24000, pricemz za 24 mesicu (do kvetna 2017) zaregistrovala “asi 8600”. A uz v zari 2015 pozadovala a dostala dalsich 15600.

  Tolik fakta, komentaru se zdrzim.

  S pozdravem, vk.
  vl.ak@seznam.cz

 • Aneta Zachová

  Vážený pane Kolariku,
  moc Vám děkuji za komentář. Komise uvádí konkrétní počet pouze u Řecka, u Itálie Vámi citovaná věta pokračuje následovně “According to the Italian authorities, approximately 700 additional
  applicants are in the pipeline to be registered. Additionally, more than 2,500 Eritreans have
  arrived in Italy in 2017 so far and should also be swiftly registered for relocation.” – Váš výpočet je tedy sice správný, ale jde o ten rozdíl mezi Řeckem, kde je počet jasný, neboť příliv osob opadl, a Itálií, kde zpráva přesný počet raději neuvádí, neboť Itálie stále pracuje na registracích nově příchozích.
  Možná Vás tedy zklamu, ale nejde ani o neznalost, ani o lež.
  Ještě jednou děkuji za příspěvek.
  S pozdravem
  AZ

  • Vladimir Kolarik

   Zdravím, díky za reakci. Asi to bude tak nějak jak píšete.

   Jen bych ještě dodal, že na těch asi 11000 čekajících v Řecku je aktuálně 11096 nabídek (“pledges”), v tom 18 z ČR. A na těch asi 1704 v Itálii (plus nějací další do budoucna) je 6046 nabídek, v tom 20 z ČR. (Tedy nabídky z ČR byly asi stornovány po roce nečinnosti ze strany IT a EL.) Takže nabídek je asi dost.

   vk

REKLAMA
REKLAMA