Pavel Telička se stal místopředsedou Evropského parlamentu

Evropský parlament má nejen nového předsedu Antonia Tajaniho, ale také čtrnáct místopředsedů. Mezi nimi je i český europoslanec Pavel Telička (ANO, ALDE).
Telička
@ European Union, 2017

Evropský parlament má nové předsednictvo. Po včerejší celodenní volbě se novým předsedou stal Ital Antonio Tajani (EPP). Dnes bylo ve Štrasburku na programu další hlasování, a to o jeho zástupcích. Jedním ze čtrnácti nově zvolených místopředsedů je také český europoslanec Pavel Telička (ANO, ALDE).

Teličku nominovala liberální frakce ALDE, která je čtvrtou největší v Evropském parlamentu. Jeho šance na zvolení byla již od začátku volby velmi vysoká, neboť se na finální kandidátní listině objevilo pouze 15 jmen. Kandidáti s absolutní většinou hlasů se automaticky stali místopředsedy. Ke zvolení potřeboval Pavel Telička nejméně 310 hlasů a obdržel jich 313.

Doposud měla Česká republika tři místopředsedy, a to Miroslava Ouzkého (ODS, ECR), Libora Roučka (ČSSD, S&D) a Oldřicha Vlasáka (ODS, ECR).

Telička: EU by měla rozhodovat zodpovědněji a průhledněji

Telička bude zastupovat předsedu Tajaniho dva a půl roku, tedy až do dalších evropských voleb, které se uskuteční v roce 2019. Evropská unie se bude v tomto období potýkat nejen s vnějšími výzvami, jako je migrace či terorismus, ale také s vnitřními problémy.

„Nad všemi politickými výzvami Evropské unie ční ta absolutně klíčová – nealibistické, ale zodpovědné a průhlednější rozhodování EU,“ uvádí Telička. Dodává, že takto by se měla EU chovat zejména v oblastech, ve kterých projevila své slabiny.

Evropskou unii neohrožuje pouze migrace a terorismus. Více >>>>

Telička by mohl převzít bývalou Tajaniho oblast

„Místopředsedové se věnují různým portfoliím, některá jsou více či méně závazná,“ vysvětluje Ondřej Mocek z Asociace pro mezinárodní otázky. Telička v rozhovoru pro ČT24 zmínil, že by ho zajímala oblast, které se doposud věnoval nový předseda Antonio Tajani.

Čerstvě zvolený šéf Parlamentu byl v předchozím období prvním místopředsedou a do jeho oblasti patřila konciliace, tedy jednání s Radou v případě, že nepřijme pozměňovací návrhy Evropského parlamentu po druhém čtení připravované legislativy. Tajani se kromě konciliace věnoval také otázce bezpečnosti.

Více o fungování Evropského parlamentu v infografice >>>>

Místopředsedové dále zastupují předsedu v jeho povinnostech, jako je například předsedání plenárnímu zasedání. Jako členové předsednictva jsou také zodpovědní za dodržování vnitřních pravidel EP a rozhodují o administrativních, personálních a organizačních záležitostech.

„Kromě toho, že budu ve vedení EP zastupovat naši liberální frakci ALDE, budu také pracovat na tom, aby byl více slyšet hlas střední a východní Evropy,” dodává nový místopředseda Telička.

Telička

Telička se podílel i na vstupu ČR do EU

Politická kariéra Pavla Teličky je s Evropskou unií spjata již od počátku. Nejprve pracoval na ministerstvu zahraničí v oddělení pro mezinárodní právo a od počátku 90. let byl členem Stále mise ČR při Evropském společenství. Poté byl velvyslancem a stálým představitelem ČR v COREPERu, tedy v hlavním přípravném orgánu Rady.

Po vstupu ČR do EU působil jako člen Evropské komise Romana Prodiho, jeho post ale brzy česká vláda předala Vladimíru Špidlovi. Poté z diplomatických sfér odešel a vrátil se až v roce 2014, kdy byl zvolen europoslancem. V Evropském parlamentu byl mimo jiné členem parlamentní delegace pro vztahy s Izraelem a delegace v Parlamentním shromáždění Unie pro Středomoří.

REKLAMA
REKLAMA