NERV se zaměří na úspory a konkurenceschopnost

Zatímco v předchozích letech představovala pro Národní ekonomickou radu vlády (NERV) téma číslo jedna dluhová krize eurozóny, unijní rozpočet či kohezní politika, nyní to budou především úsporná opatření a podpora hospodářského růstu v České republice. Novinářům to dnes sdělil premiér Petr Nečas spolu se členy NERV.
hospodářský růst
zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: jscreationzs.

„Chci zdůraznit velmi pozitivní roli NERV, která přináší podnětné náměty pro hospodářskou politiku státu,“ uvedl na dnešním (30. srpna) setkání s tiskem, kde byla prezentována pravidelná výroční zpráva o činnosti NERV, premiér Petr Nečas. Zdůraznil při tom, že některé podněty, které 15členná skupina nezávislých poradců vládě předloží, kabinet přijme, jiné ale z politických důvodů akceptovat nemůže.   

Zatímco v předchozích dvou letech se NERV, která vznikla na začátku roku 2009, aby vládě pomohla s přípravou protikrizových opatření, věnovala především dluhové krizi v eurozóně, příštímu víceletému unijnímu rozpočtu, podpoře exportu či kohezní politice EU, nyní se její pozornost podle ministerského předsedy zaměří na podporu tuzemské ekonomiky a její konkurenceschopnosti. Důvodem je proti očekávání rychlejší průběh stabilizace veřejných financí.

„Vzhledem k aktuální situaci se bude NERV nyní zabývat dvěma okruhy problémů: konsolidační politikou vlády včetně úsporných opatření a prorůstovou agendou,“ řekl Nečas. „Členové NERV tak budou spolupracovat s týmem místopředsedkyně vlády Karolíny Peake na přípravě úsporných opatření, která mají snížit náklady veřejné správy v roce 2014 o 12 miliard korun a v dalším roce o 25 miliard korun,“ dodal. 

Kvůli podpoře hospodářského růstu vznikla dokonce nová pracovní skupina, kterou bude tvořit pět členů NERV, pět náměstků ekonomických ministrů a stejný počet zástupců zaměstnavatelů. 

NERV může v této diskusi částečně využít své dřívější návrhy, které obsahuje Národní protikrizový plán z roku 2009. „Lze se tak poučit na základě reálných zkušeností a připravit rozpočtově neutrální či jen mírně zatěžující opatření s velkým multiplikačním efektem na ekonomiku,“ píše se v dokumentu.

V případě druhé oblasti, kterou je konkurenceschopnost, bude NERV vycházet ze Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti ČR na období 2012-2020, u jejíhož zrodu také stál.  

Podle premiéra by obě skupiny měly prezentovat své výstupy do jednoho měsíce.

REKLAMA
REKLAMA