Jourová míří do Bruselu, s Junckerem se ale potká až na konci prázdnin

Ministryni pro místní rozvoj a příští českou eurokomisařku Věru Jourovou (ANO) čeká zítra cesta do Bruselu. Původně se na ní měla setkat s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem, schůzka se ale odložila pravděpodobně až na konec srpna. Jourová by v Evropské komisi nejraději zastávala portfolio regionální politiky.
JCJ
Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

V Bruselu byla již mnohokrát, zítra tam ale zamíří poprvé coby oficiální kandidátka České republiky do příští Evropské komise, kterou povede Lucemburčan Jean-Claude Juncker. S předsedou unijní exekutivy se ale současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) během zítřejší cesty nepotká. „Původní termín jednání nebyl potvrzen,“ řekla redakci mluvčí rezortu pro místní rozvoj Radka Burketová

Ministryně Jourová se podle Burketové sejde s celou řadou osob včetně šéfa Junckerova kabinetu, kterým je Martin Selmayr. Schůzka se samotným designovaným předsedou Evropské komise Junckerem se uskuteční s největší pravděpodobností až ke konci letních prázdnin před summitem Evropské rady, který je naplánovaný na 30. srpna. „Zítra budeme vědět více,“ uvedla Burketová. 

Setkání s předsedou Komise i šéfem jeho kabinetu je sice informativní, ale jak redakci potvrdily zdroje z Bruselu, jsou velmi důležité. Jourové se tak osobně naskytne příležitost, jak nového nadřízeného a jeho nejbližší spolupracovníky přesvědčit o svých profesních kvalitách a kompetencích pro portfolio regionální politiky, o které ministryně nejvíce usiluje. 

Přehled potvrzených kandidátů a kandidátek do Junckerovy Komise najdete ZDE. 

Podle posledních informací se šance Jourové v tomto ohledu zvýšily poté, co další uchazeč o toto portfolio a současný evropský komisař Johannes Hahn na pondělním setkání s Jean-Claude Junckerem přiznal, že by pravděpodobně kývl i na agendu dopravy či hospodářské soutěže. 

Konečné slovo nad rozdělením portfolií má v rukou předseda Juncker, Evropskou komisi pak jako celek schvaluje Evropský parlament. Kandidáty a kandidátky na členy evropské exekutivy proto čeká zářijové „grilování“, tedy veřejné slyšení v příslušném výboru, při kterém musí prokázat, že se na navrhované pozice hodí. 

Zatímco se budoucí členové Komise připravují a sestavují své týmy, vyjednavači se pro ně snaží zajistit co nejširší podporu.  

Jean-Claude Juncker chtěl mít portfolia rozdělena již začátkem srpna, některé země ale stále váhají nad tím, koho do Komise vyšlou. V současné chvíli je známo 24 jmen. Kandidáta či kandidátku ještě nemá Belgie, Nizozemsko a Dánsko. Slovinsko předložilo hned tři jména. 

Mandát současné Evropské komise vyprší k 31. říjnu a nová exekutiva začne zasedat od 1. října.

Ministryni Jourovou do Evropské komise vyslala vláda před dvěma týdny poté, co její kandidaturu schválili poslanci zasedající ve výboru pro evropské záležitosti. 

Autor: Lucie Bednárová

REKLAMA
REKLAMA