Čeští politici mohli nechtěnou směrnici o zbraních blokovat již dříve

Česká republika odmítá zpřísnění podmínek pro nabývání a držení zbraní, které navrhuje Evropská komise. Ministr vnitra Chovanec chce v případě přijetí směrnice EU o zbraních zaslat žalobu Evropskému soudnímu dvoru. Usiluje také o změnu českého ústavního zákona.
směrnice o zbraních
@ Pixabay

V České republice se vyostřila debata o návrhu revize směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní. Ve čtvrtek bude o připravované změně pravidel hlasovat výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO). Pokud revizi podpoří, v březnu o jejím přijetí rozhodne plenární zasedání Evropského parlamentu.

Komisí navržená směrnice je trnem v oku českého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Uděláme všechno proto, aby směrnice nebyla součástí českého práva,“ prohlásil v nedělní debatě v České televizi. Problematickým bodem je zejména zákaz poloautomatických zbraní, které si lidé mohou pořídit pro sebeobranu nebo pro lovecké či sportovní využití.

Jaké změny v oblasti zbraní Evropská komise navrhla? Více >>>>

S revizí nesouhlasí ani místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO, ALDE). „Komise návrh urychlila a vzala za špatný konec. Revize ošetřuje to, co má nejmenší dopad na boj s terorismem,“ říká europoslanec.

Návrh neoslovil ani europoslance výboru IMCO, který je za jeho projednání v Evropském parlamentu zodpovědný. IMCO proto návrh přepracoval a zanesl do něj výjimky, které jeho dopady zmírňují. Členské státy by tak například mohly udělovat výjimky osobám, které mají pro pořízení či držení zbraně řádný důvod. Jedná se například o myslivce, sportovní střelce či sběratele.

Směrnice má přispět k boji proti terorismu

Podle Komise mají přísnější pravidla pro nabývání a držení zbraní pomoci v boji proti terorismu. Nebezpečí představují například již deaktivované zbraně, které mohou být znovu přestavěny do funkčního stavu. Právě takové zbraně použili teroristé při útocích v Paříži v listopadu 2015.

„Je načase dokončit legislativní práci na revizi směrnice o střelných zbraních a odstranit vojenské automatické zbraně typu kalašnikov z širšího oběhu,“ prohlásil Julian King, eurokomisař odpovědný za bezpečnostní unii.

Chovanec ale argumentuje tím, že teroristé v Evropě nepoužívají legálně držené zbraně, a zpřísnění pravidel boji s terorismem nepřispěje.

směrnice o zbraních

Zbraně typu AK 47 (Kalašnikov) chtěla Komise zcela zakázat @ Pixabay

Pokud směrnici europoslanci přijmou, Chovanec chce EU žalovat

Nově zvolenou místopředsedkyní výboru zodpovědného za návrh směrnice je česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE). „Z toho, jak jsem mohla sledovat debatu a způsob projednávání směrnice v průběhu několika předchozích měsíců, se obávám, že bude ve čtvrtek výborem přijata,“ odhaduje pro EurActiv Charanzová.  Sama bude podle svých slov hlasovat proti. V textu totiž i přes pozměňovací návrhy jejího výboru zůstává řada sporných bodů.

Ministerstvo vnitra je ochotné bojovat proti směrnici i v případě jejího přijetí. Milan Chovanec prohlásil, že jeho úřad chystá žalobu, se kterou se obrátí na Evropský soudní dvůr.

Charanzová: Chovanec měl napnout síly při projednávání směrnice na úrovni ministrů vnitra EU

Podle Charanzové se ale ČR mohla směrnici bránit již dříve. „Ministr Chovanec měl dle mého názoru napnout síly při projednávání zbraňové směrnice na úrovni ministrů vnitra EU,“ říká Charanzová, která rovněž zmiňuje možnost žaloby u Evropského soudního dvora.

Český parlament mohl návrh Komise vetovat

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN, EPP) v nedělní debatě upozornil, že Parlament ČR nevyužil práva na veto prostřednictvím nesouhlasného odůvodněného stanoviska, jako to provedl polský a švédský parlament. Pokud by podobné kroky podnikla třetina národních parlamentů v EU, obdržel by návrh takzvanou žlutou kartu a Komise by jej musela přezkoumat.

V případě, že by s návrhem nesouhlasila více než polovina národních parlamentů, jednalo by se o oranžovou kartu. Tu už by Komise smést ze stolu nemohla. Do záležitosti by vstoupila také Rada a Parlament a svým rozhodnutím by mohly legislativní proces zastavit.

Vnitro chce čelit Bruselu změnou ústavního zákona

Chovanec reagoval na směrnici EU mimo jiné tím, že navrhl zakotvit možnost pořízení a držení zbraně do české ústavy. Občané ČR by se tím mohli podílet na udržování bezpečnosti státu.

„V České republice je procento trestných činů spáchaných legální zbraní naprosto minimální, téměř nulitní,“ vysvětluje Chovanec důvody, proč je pro ČR směrnice nepřijatelná. Jak ale zjistil fact-checkový server Demagog.cz, který ověřuje výroky politiků, případů je mnohem více.

Demagog.cz: Trestná činnost legálně drženými zbraněmi směřuje ke dvěma stovkám případů ročně

„Z čísel monitorujících objasněnou kriminalitu jasně vyplývá, že trestná činnost legálně drženými zbraněmi směřuje dokonce až ke dvěma stovkám případů ročně. V posledních letech dokonce převyšovala trestnou činnost páchanou nelegálně drženými zbraněmi,“ uvádí Demagog.cz.

Návrh ministerstva vnitra ostatní vládní rezorty kritizují. Proti zákonu se vymezilo například ministerstvo obrany, financí či rezort pro lidská práva. K prosazení změny ústavního zákona tak chybí potřebná shoda.

 • Michal Egi Eger

  Tvrzení Vašeho serveru (přejatého od serveru demagog.cz) o “až ke dvěma stovkám” případů trestných činů s legálně drženou zbraní je hrubě zavádějící.
  V oněch “až dvou stovkách” jsou započítány i zbraně kategorie D, přičemž většina hovoru a většina směrnice se stále točí kolem zbraní kategorií A, B a C (na výjimku, na povolení, na ohlášení), přičemž zbraně kategorie D, kam spadají plynovky, znehodnocené zbraně nebo třeba některé druhy kuší.
  Jsou započítány mezi zbraně legálně držené, protože je při věku nad 18 let vpodstatě nelegálně držet nejde – jsou volně prodejné.
  Možná se ministr Chovanec netrefil přesně, není řeč o jednotkách případů, nýbrž o desítkách – a to v posledních letech spíše těch nižších (20-30), na druhou stranu jsou v tom i činy nedbalostní, excesy z nutné obrany apod.

 • Aneta Zachová

  Hezký den,
  moc Vám děkujeme za podnětný komentář. Reflektovali jsme jej v novém článku.
  http://euractiv.cz/clanky/cr-v-evropske-unii/vybor-imco-schvalil-smernici-o-zbranich/

 • Lubo Majercik

  Než začneme někoho obviňovat z “hrubě zavádějících” čísel, tak neuškodí si je skutečně dohledat. Neni to tak těžké, toto jsou oficiální statistiky :
  http://www.policie.cz/clanek/trestne-ciny-spachane-strelnymi-zbranemi-za-obdobi-let-2010-az-2014.aspx,
  http://www.mvcr.cz/clanek/poskytnuti-informace-statistiky-poctu-trestnych-cinu-spachanych-legalne-a-nelegalne-drzenou-zbrani-kategorie-a-b-c.aspx.

  • Michal Štindl

   No ale ty zdroje, které jste sám uvedl pouze potvrzují to, co kolega Michal Egi Eger uvedl. Za roky 2012-2014 bylo všemi zbraněmi (A,B,C a D) spácháno 170, 182 a 180 trestných činů – odtud se vzalo to zavádějící tvrzení “až ke dvěma stovkám”.
   JENŽE

   • Lubo Majercik

    Jestli jich bylo spácháno 71, 47 a 51, tak je to stále dvojnásobek toho, co uvádí pan MEE (20-30), který jiné obviňuje z hrubě zavádějících čísel.
    Statistiky končí v roce 2014, čili tam nespadne třeba střelba legálně drženou zbraní v Uherském Brodě s osmi mrtvými osobami.
    Navíc tyto statistiky mluví o objasněných trestných činech, je to tedy stále spodní hranice reálné situace.

 • Karel Kašpar

  Chovanec bojuje za práva držitelů zbrojních průkazů a demagog s Vámi argumentuje statistikou kde jsou i zbraně na občanku(plynovky, kuše atd.) Článek na úrovni mateřské školky.

 • Petr Pícha

  Špatnou interpretací z Demagog.cz podněcujete demagogii protože sčítáte jablka s hruškama! Každý druhý pisálek co se nazývá “novinář” v tom má hokej! Držitelé ZP nemají souhrnně nic společného se statistikou nazvanou “zločiny s legálně drženou zbraní” protože do toho pletete plynovky, perkusní zbraně, kuše atd. což jsou zbraně, které si může koupit i kriminálník nad 18 let v obchodě.

REKLAMA
REKLAMA