Brusel: Čeští zákonodárci aktivně připomínkují legislativu EU

Čeští poslanci a senátoři patří v Evropě k nejaktivnějším zákonodárcům, kteří se vyjadřují k návrhům unijní legislativy. Poukázalo na to nejnovější srovnání Evropské komise. Veřejnost ale o tom příliš neví.
Senát ČR
zdroj: Senát ČR.

„Český Senát i Poslanecká sněmovna patří k nejaktivnějším v Evropě, a to dokonce i ve srovnání se starými členskými zeměmi EU. Bohužel málokdo o tom ví a český parlament dosud nedokázal prezentovat svoji aktivitu veřejnosti takovým způsobem, jakým by bylo třeba,“ říká český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Poukazuje tak na nedávno zveřejněnou výroční zprávu Evropské komise, v níž hodnotí aktivitu národních parlamentů v připomínkování vznikající unijní legislativy.

Parlamenty mohou k dokumentům předkládat stanoviska, k nímž se pak Komise vyjádří v rámci tzv. „politického dialogu“. Jen za loňský rok do Bruselu dorazilo 621 písemných stanovisek, ve srovnání s rokem 2012 se jedná o 6% nárůst.

Ze zprávy lze vyčíst, že čeští zákonodárci se v počtu odeslaných stanovisek řadí na špici. Obzvláště aktivní je český Senát, kdy senátoři odeslali v loňském roce 64 stanovisek. Předčilo je pouze Portugalsko se 192 stanovisky.

Poslanecká sněmovna zaslala Evropské komisi osm stanovisek. „Ve srovnání s našimi sousedy se v obou případech jedná o vysoké číslo. Polský Senát se vyjádřil osmi stanovisky, Sejm šesti a Slovenská národní rada zaslala pouze jediné,“ uvedl k tomu europoslanec Zdechovský.

Národní parlamenty se nejčastěji vyjadřovaly například k novému návrhu tabákové směrnice. K této legislativě dorazilo celkem 17 písemných stanovisek.

„Výbor pro evropské záležitosti (Poslanecké sněmovny) se v tuto chvíli snaží výrazně měnit styl  práce. Pečlivě probíráme jednotlivé sněmovní tisky a zabýváme se  jednotlivými problematikami. Návrhy směrnic dáváme k projednání i gesčním výborům, aby se s dostatečným předstihem před implementací s texty seznámily a diskutovaly,“ řekla EurActivu poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). 

„Určitě je nezbytné pravidelně informovat veřejnost. V této souvislosti  jsme se na výboru domluvili, že budeme pořádat více odborných seminářů, konferencí a vydávat tiskové zprávy, aby se i česká veřejnost dozvěděla, že sněmovní výbor pracuje zodpovědně,“ dodala. 

Autor: Lucie Bednárová

REKLAMA
REKLAMA