Aukce kmitočtů: Revoluce v mobilních sítích se neočekává

Český telekomunikační úřad včera představil základní obrysy podmínek pro aukce na kmitočty pro mobilní sítě čtvrté generace (4G). Dražba frekvencí uvolněných po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání dává prostor pro vstup čtvrtého mobilního operátora. Pozorovatelé ale upozorňují, že ke snížení cen za textové, hlasové a datové služby v Česku hned tak nedojde.
Roaming
Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Federico Stevanin.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na včerejší tiskové konferenci zveřejnil první verzi podmínek pro chystané aukce frekvencí v kmitočtových pásmech 800, 1.800 a 2.600 MHz. Regulátor si od aukcí slibuje především nástup superrychlého mobilního internetu. Podmínkami chce ČTÚ umožnit také vstup novému mobilnímu operátorovi – v pásmu 1.800 MHz k tomuto účelu vyhradil jeden blok dvakrát 15 MHz.

„Hlavním cílem této aukce je v relativně krátké době zajistit občanům a podnikatelům špičkové služby mobilního broadbandu takzvané čtvrté generace. Navrhované podmínky jsou nastaveny tak, aby v případě reálného zájmu umožnily vstup dalšího mobilního operátora,“ cituje předsedu ČTÚ Pavla Dvořáka server Aktuálně.cz.

Podle kritiků jsou ale podmínky nastavené příliš mírně a Češi si budou muset na cenovou revoluci, kterou způsobilo větší otevření telekomunikačního trhu v zemích jako je Francie, Velká Británie nebo Polsko, ještě počkat. Výrazné snižování cen za hlasové, textové a datové služby prý připravovaná pravidla nepřinesou.  Regulátor v nich sice totiž po stávajících operátorech požaduje, aby případnému novému operátorovi dali možnost využít v rámci tzv. národního roamingu své sítě GSM a 3G, ale nenařizuje jim už, aby je otevřeli také pro virtuální mobilní operátory. Právě jejich vstup na trh v jiných zemích přitom vedl k dramatickému poklesu telekomunikačních služeb.

Virtuální mobilní operátoři sami žádnou síť neprovozují – svůj obchod mají postavený na nákupu volných minut od klasických operátorů, které pak prodávají svým zákazníkům. ČTÚ sice jako jednu z podmínek pro udělení licence pro poskytování služeb na nových frekvencích uvedl, že provozovatel bude muset síť otevřít také pro virtuální mobilní operátory, ale tím, že se jedná o ještě nevybudované sítě, regulátor vstup alternativních poskytovatelů fakticky oddálil o pět až šest let. „Virtuální operátoři by byli zapotřebí co nejdříve, nejlépe okamžitě, a ne až za nějakých pět či šest let. A hlavně ve stávajících sítích a u stávajících služeb,“ píše na serveru Lupa.cz konzultant Jiří Peterka.

Oněch pět až šest let vyplývá z další podmínky, která operátorům určuje, jak rychle a na jakém území mají zvyšovat pokrytí sítí 4G. Operátoři budou muset do 2,5 let od získání licence pokrýt signálem 95 % řídce osídlených oblastí a celé území České republiky pak do pěti (v případě stávajících operátorů) nebo šesti let (v případě nového operátora).

Návrh na otevření trhu pro virtuální mobilní operátory se dlouhodobě nezamlouvá těm stávajícím. Hlasitým odpůrcem je zejména Telefónica Czech Republic, která zdědila telefonní síť po bývalém monopolním Telecomu. O2 dlouhodobě argumentuje tím, že požadavek na zpřístupnění sítě virtuálním operátorům nezohledňuje náklady, které operátoři museli v minulosti vložit do vybudování svých sítí. Pokud by o své marže vlivem vstupu nových hráčů přišli, vedlo by to spíš ke zpomalení rozvoje rychlých sítí, protože stávající operátoři by na další investice jednoduše neměli.

Hospodářské noviny v této souvislosti citují mluvčího Telefóniky Hanyho Farghaliho, který vyhlášené podmínky aukcí označil za diskriminační. „Nezohledňují například investice mobilních operátorů do stávajících sítí,“ řekl deníku.

REKLAMA
REKLAMA